Tudomány

Eltűnt 10 nap az 1582-es évből

Wikipedia
Wikipedia

Az évet már az egyiptomi Óbirodalom tudósai is 365 napra osztották, mai naptárunk elődje pedig az ókori Rómában született meg. Julius Caesar felkérésére az egyiptomi Szoszigenész végezte el a naptár módosítását, amely egészen addig a szökőnapokat nem vette figyelembe. A Kr. e. 46-ban életbe léptetett reform már 365 és egynegyed napokkal számolt, és szökőnapokat iktatott be.

Ismét elcsúszott

Csakhogy még ez sem volt „hajszálpontos”, ugyanis a napév még mindig 11 perces csúszásban volt a kalendáriumhoz képest, ami az évszázadok során szépen összeadódott. A Rubicon.hu cikke szerint ennek főleg a nevezetes nap- és holdállásokhoz kötődő egyházi ünnepek kapcsán volt jelentősége, de a XVI. kialakuló 10 napos eltérés néha már a mezőgazdasági munkákban is zavart okozott.

Kisebb változtatások és több évtizedig elhúzódó vita után XIII. Gergely pápa pontifikátusa idején született megoldás, aki végül a kiváló matematikus és csillagász, Cristopher Clavius javaslatát fogadta el. A később gregorián- vagy Gergely naptárnak nevezett új naptárt az 1582. február 24-én kiadott Inter gravissimas kezdetű bullában vezette be az egyházfő.

Kevesebb szökőév és 10 nap mínusz

Clavius annyiban módosított Szoszigenész rendszerén, hogy a kerek százas évek közül csupán a négyszázzal oszthatókat hagyta meg szökőévnek, így mindig sikerült behozni azt a késést, ami egy évszázad alatt felhalmozódott. A bulla másik fontos rendelkezése a naptár korrekciója volt:

XIII. Gergely kalendáriumában 1582. október 4-ét rögtön 15-e követte, így „eltűntek” a Caesar kora óta felhalmozódott felesleges napok.

A XVI. századi lehetőségeket figyelembe véve abszolút pozitívan értékelhetjük Gergely pápa reformját, miután pedig a pontos napév a percek mellett „maradék” másodperceket is ad, ennél a kalendáriumnál jobbat a modern kor sem tudott kitalálni. Az eltérés persze idővel újabb korrekciót igényel majd, ám Clavius zsenijét mutatja, hogy a kiigazítás várhatóan a 4800 körül élő emberek feladata lesz

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik