Tudomány zöldövezet

Apokalipszis zajlik a rovarok világában

Kutatók szerint az éghajlatváltozás, a növényvédő szerek, a fényszennyezés, a betolakodó fajok, illetve a változó mezőgazdasági és földhasználati gyakorlatok miatt évente nagyjából 1-2 százalékkal csökkenhet a rovarok globális populációja – írja az MTI. Az amerikai tudományos akadémia folyóiratának (PNAS) hétfői számában 12 egymáshoz kapcsolódó tanulmányban részletezik a rovarok helyzetét, a publikációkat a világ különböző pontjain dolgozó 56 szakember írta.

A rovarapokalipszisként is emlegetett jelenség olyan, mint egy kirakós, a kutatóknak pedig még mindig nem sikerült összegyűjteniük az összes darabkát.

Ez megnehezíti a probléma nagyságának és összetettségének a megértését, ami pedig gátolhatja a konkrét intézkedések megszületését.

Sumiko Scott / Getty Images

David Wagner, a Connecticuti Egyetem munkatársa szerint a szakembereknek még fel kell mérniük, hogy a rovarok nagyobb ütemben pusztulnak-e más állatoknál. Esetükben fokozott aggodalomra ad okot, hogy a növényvédő és gyomirtó szerek célkeresztjében vannak, de a fényszennyezés is fenyegetést jelent rájuk. May Berenbaum, az Illinois-i Egyetem szakértője úgy gondolja, a rovarok helyzetét tovább nehezíti, hogy sok esetben az emberek utálják őket, holott beporzókként kulcsszerepet játszanak a táplálékláncban.

Wagner szerint a háziméh és a pompás királylepke helyzete szemlélteti legjobban a rovarok problémáját. A háziméhek száma drasztikusan csökken a betegségek, a paraziták, a rovar- és gyomirtók, illetve a táplálékhiány miatt. Az éghajlatváltozással összefüggő szárazabb időjárás miatt az Egyesült Államok nyugati részén csökken a lepkék táplálékául szolgáló selyemkóró mennyisége, és a változó mezőgazdasági gyakorlatok miatt eltűnnek a földekről a nektárt biztosító növények és virágok.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik