Szakértők egy csoportja azonosíthatta a legnagyobb olyan formációt a Naprendszerben, amelyet egy becsapódás alakított ki – írja a ScienceAlert. A struktúra a Jupiter legnagyobb holdján, a Ganymedesen található, amely egyben a Naprendszer kilencedik legnagyobb égiteste is.
Hirata Naojuki, a Kóbei Egyetem munkatársa és csapata tanulmányukban azt írják, hogy a Voyager és a Galileo űrszondák adatait elemezték. A szakértők azokat az árkokat vizsgálták, amelyek a Ganymedes legősibb formációi közé tartoznak, és egy 7800 kilométer széles gyűrűrendszert alkotnak.
Ha sikerül alátámasztani a mostani eredményeket, akkor a Ganymedesé lesz a Naprendszer legnagyobb becsapódási formációja.
A szakértők korábban is gyanakodtak arra, hogy az árkok egy ütközés miatt jelentek meg, Hiratáék azonban minden korábbinál részletesebben tudták felmérni a hold geológiáját. A csapat szimulációkkal vizsgálta, hogy mekkora objektum becsapódása hozhatta létre a formációt, a legvalószínűbb forgatókönyv alapján egy 150 kilométer átmérőjű aszteroida ütközött. Az esemény 4 milliárd éve történhetett, amikor a Ganymedes még igen fiatal volt.
Hasonló struktúra található a Jupiter Callisto nevű holdján. Ez a Valhalla-kráter, amelyet 3800 kilométeres átmérőjével jelenleg a Naprendszer legnagyobb ismert becsapódási formációja.