Sokan úgy képzelik, hogy a Naprendszer középpontja éppen a Nap közepében található, holott a valóságban nem teljesen ott fekszik. Egy új vizsgálatban a szakértők minden korábbinál precízebben, 100 méteres pontossággal határozták meg rendszerünk középpontját – írja az Inverse.
A Naprendszernek is megvan a maga tömegközéppontja, amely körül az égitestjei keringenek. Meglepő módon ez a központi tömeg nem csillagunk közepén található. Ennek oka az, hogy a többi objektum gravitációja is hat a Napra, amely így kissé eldeformálódik. Rendszerünk tömegközéppontja így kicsivel a csillag felszínén kívül helyezkedik el, hogy pontosan hol, azt azonban eddig nem mérték fel.
A szakértők a pulzárokat hívták segítségül, azaz olyan gyorsan forgó maradványcsillagokat, melyek jól mérhető sugárzást bocsátanak ki. Ezen sugárzás elemzésével a kutatók pontosabb becslést tudtak adni arra, hogy a Föld milyen messze fekszik a Naprendszer egyes objektumaitól, így a tömegközéppontjától is.
A csapat bízik benne, hogy bolygónk elhelyezkedésének pontosabb felmérése a gravitációs hullámok vizsgálatában is segíteni fog.