Tudomány zöldövezet

Műanyaggal van tele a ragadozó madarak szervezete

Először találtak apró műanyagtörmelékeket, úgynvezett mikroműanyagokat vízi és szárazföldi ragadozó madarak, így sólymok, baglyok és rétisasok szervezetében – írja az MTI. A Közép-Floridai Egyetem (UCF) munkatársai a műanyag mennyiségét is fel tudták mérni. A mikroműanyagok a ceruza hegyénél kisebb szemcsék, amelyek nagyobb tárgyak, például ruhák vagy szépségipari termékek darabolódásával keletkeznek.

A ragadozó madarak az ökoszisztéma kulcsfontosságú szereplői, az emésztő-rendszerükben felhalmozódó műanyagdarabok mérgezéshez, éhezéshez és kimúláshoz vezethetnek.

Ha a csúcsragadozók populációja vagy egészségi állapota változik, az befolyásolja a táplálékláncban alattuk található állatok, organizmusok és élőhelyek körülményeit

– mondta Julia Carlin, a tanulmány vezető szerzője.

Kép: Getty Images

Először az 1960-as években észlelték, hogy műanyagszemcsék kerültek az állatok szervezetébe, de csak a 2010-es években került a figyelem középpontjába a probléma. Korábbi tanulmányok halak, tengeri madarak és planktonevő gerinctelenek bélrendszerében is kimutatták a mikroműanyagokat.

A ragadozó madarakat eddig nem vizsgálták tüzetesebben, részben védett státuszuk miatt. Carlin és kollégái a maitlandi Audubon Ragadozómadár-Központ egyedeit elemezték. A központban 63 madár gyomortartalmát vizsgálták meg, az állatok vagy holtan érkeztek az intézménybe, vagy befogadásuk után egy napon belül elpusztultak. A madarak Florida középső részén éltek.

A vizsgált ragadozók mindegyikében találtak mikroszemcséket, a 63 állatban összesen majdnem 1200 darabkát. A leggyakoribb típus, a szemcsék 86 százaléka mikroszál volt, amely főként mosógépekből leengedett víz révén kerül a környezetbe.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik