Tudomány koronavírus

WHO: egyáltalán nem biztos, hogy immunis lesz, aki átesik a koronavíruson

Az Egészségügyi Világszervezet szerint jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy nem fertőződhetnek meg újra a Covid-19-betegségből felgyógyult betegek, akiknek vérében antitestek képződtek – írja az MTI.

Mi az a nyájimmunitás?
A járvány kapcsán gyakran előkerül a kifejezés, de mit is jelent?

Az ENSZ szakosított ügynöksége tudományos közleményében eltanácsolta a kormányokat attól, hogy úgynevezett immunitás útleveleket, kockázatmentességről szóló igazolványokat adjanak ki a már felgyógyultaknak. Ez a gyakorlat inkább a járvány terjedésének a kockázatát növelheti, mivel a felgyógyultak figyelmen kívül hagyhatják a koronavírust illetően általános elővigyázatosságra vonatkozó felhívásokat – magyarázták.

MTI/EPA/PAP/Tomasz Gzell

“Egyes kormányok felvetették, hogy a Covid-19-betegséggel szembeni antitestek léte alapul szolgálhat egy immunitási útlevélhez vagy kockázatmentességi igazoláshoz, amely lehetővé tenné, hogy ezek az emberek utazhassanak vagy visszatérjenek a munkába, feltételezvén, hogy védettek az újrafertőződés ellen. Jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy másodszor nem fertőződhetnek meg a Covid-19-betegségből felépültek, akiknek vérében antitest képződik” – írták közleményükben.

Chile a múlt héten jelentette be ilyen „egészséges útlevelek” kiadását a betegségből gyógyultaknak, mondván, ha a tesztek kimutatták az antitestek létét, azonnal visszaállhatnak a munkába.

Megvan az első ország, ahol bevezetik a koronavírus-mentes igazolásokat
A WHO szerint az intézkedés többet árthat, mint használhat.

A legtöbb tanulmány kimutatta ugyan, hogy a fertőzésből felépülteknek antitestek vannak a vérükben. Ám számos esetben nagyon alacsony az antitestek szintje, ami azt jelzi, hogy a sejtes immunitás létfontosságú lehet a felépüléshez” – figyelmeztetett a WHO.

Főkép: Taketo Oishi / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP

Ajánlott videó

Olvasói sztorik