A klímaváltozás egyre nagyobb fenyegetést jelent a nemzetközi biztonságra – hangsúlyozta Heiko Maas német külügyminiszter Berlinben, a Klíma és Biztonság című konferencia megnyitóján.
Időben kell azonosítani a veszélyeket
Az éghajlatváltozás biztonságpolitikai következményei elleni küzdelem globális fellépést igényel – mondta Maas, aki szerint a klímaváltozás következményei jóval túlmutatnak a környezeti aggályokon, ugyanis a világ egyes részein az éghajlatváltozás fenyegetést jelent a békére és a biztonságra.
A klímaváltozás elleni küzdelemben Németország szeretne még aktívabb szerepet vállalni, egyfelől más országokkal együttműködve, másfelől korai előrejelző rendszerek létrehozásával. A korai előrejelző rendszerek révén időben azonosítani lehet a veszélyeket és kezelni lehet őket – idézi a Greenfo.hu.
Kockázati tényező
Németország emellett fontosnak tartja, hogy tudományos elemzések készüljenek arról, hogy a klímaváltozásnak milyen hatásai vannak a biztonsági helyzetre. Maas hangsúlyozta, hogy javítani kellene az ENSZ cselekvőképességét, például együtt kellene kezelni a béke, a biztonság és az éghajlat kérdéseit.
Ezzel kapcsolatban példaként említette az afrikai pásztorok és a gazdák közti feszültségeket, emellett a vízhiány a mezőgazdasági termelés hanyatlásához és feszültségekhez fog vezetni.
“A menekülés és a migráció a következmények, és ezek tovább súlyosbítják a válságokat” – figyelmeztetett Maas. A klímaváltozás egyaránt jelent kül- és biztonságpolitikai fenyegetést, mivel az éghajlati változások kockázati tényezőként működhetnek: felerősíthetik a fennálló konfliktusokat, illetve a politikailag egyébként is instabil térségekben további feszültségek kiváltói lehetnek.
Kiemelt kép: DOMINIKA ZARZYCKA / NURPHOTO