Több mint száz évvel ezelőtt egy ősi női csontváz hullott le a lengyelországi Bagicz egyik tengerparti szirtjéről. Egy új kutatás szerint a maradvány mintegy 2000 éves, és egy magas státuszú nőtől származik – írja az IFLScience.
A csontváz mellett több értékes bronztárgyat, például csatokat és karkötőket, egy gyönggyel díszített nyakéket, egy csonttűt, illetve bőr- és gyapjúruhát is azonosítottak.
A Szczecini és a Varsói Egyetem csapata szénizotópos kormeghatározással mérte fel a maradványok korát. Az adatok alapján a nő időszámítás előtt 30 körül vagy még korábban halt meg. A vizsgálatot megelőzően a régészek úgy vélték, hogy a leletek az időszámítás szerinti 2. századból származnak.
A nő fogain elvégzett elemzés azt is felfedte, hogy a nő fő táplálékát nem a tengeri halak jelentették, ami igen meglepő, hiszen feltételezhetően a régióban élt. Rafał Fetner, a Varsói Egyetem munkatársa szerint a nő egyáltalán nem fogyasztott Balti-tengeri halakat, ugyanakkor sok húst evett, akár folyami vagy tavi halakét is.
A vizsgálat alapján a nő 20-35 éves korában halt meg, ízületei ugyanakkor rossz állapotban voltak, gerince alsó részében pedig ízületi kopásra utaló nyomokat találtak. Ez arra utal, hogy a nő kemény fizikai munkát végezhetett.
A maradvány tehát több szempontból is ellentmondásos: egy tengerparton élő hercegnőtől származik, aki nem evett helyi halat, de keményen dolgozott.
Kiemelt fotó: iStock