A világnapot 2008 óta rendezik meg a tavaszi napéjegyenlőség előtti pénteken (a március 15-i ünnepség miatt Magyarországon idén március 12-én). 2019-ben a Magyar Alvás Szövetség szervezésében a Magyar Tudományos Akadémián gyűlnek össze az alvással foglalkozó szakértők és civil szervezetek képviselői.
Az alvás egy nagyon összetett, sokoldalú folyamat, amelyet igazán a komplexitásában lehet megérteni. Évek óta dolgozunk a World Sleep Society-vel közösen azon, hogy bevezessük ezt a holisztikus szemléletmódot Magyarországon is”
– mondta G. Németh György, a Budapesti Alvásközpont vezetője és az Alvás Napját is szervező Magyar Alvás Szövetség elnöke.
Az alvás számos módon képes hozzájárulni egészségünk megőrzéséhez. Dr. Kriston Renáta bőrgyógyász-kozmetológus szerint a megfelelő pihenés bőrünk számára is fontos.
A »beauty sleep« kifejezés jól megfogja a lényeget: a szépség valóban a jó alvással kezdődik. A bőr sejtjei a mélyalvás szakaszaiban éjjel kétszer olyan gyorsan regenerálódnak, mint nappal, köszönhetően az alvás közbeni fokozott kollagén termelődésnek. A kollagén felelős a bőr feszességéért, és éjszaka is csak alacsony kortizol-, azaz stresszhormonszint esetén termel a szervezet megfelelő mennyiséget. Magas stresszhormonszint mellett, a rossz minőségű alvás következtében felgyorsul a bőr öregedése”
– nyilatkozta a szakértő.
A svéd Karolinska Intézet 2017-es tanulmány is hasonló kérdéseket vizsgált, és egyértelmű összefüggést fedeztek fel a vonzerő, a jó kisugárzás, a magabiztosság, az egészséges megjelenés, illetve a zavartalan alvás között. Egyéb elemzések azt is kimutatták, hogy az alváshiányban szenvedőket a többi ember kevésbé optimistának látja, sőt az alváshiány csökkenheti az érzelmek felfedezésének és kifejezésének képességét, illetve az empátiát.
Dr. Kriston Renáta szerint a következő kérdések segíthetnek eldönteni, hogy mennyire súlyos az alvással kapcsolatos problémánk:
● Könnyen el tud aludni?
● Átalussza az éjszakát?
● Alszik 7-8 órát?
● Száraznak érzi a bőrét?
● Látszanak az arcán apró ráncok, karikák a szemei alatt?
● Nyúzottnak érzi magát?
Az alvásproblémák hátterében számos tényező állhat, így a felborult bioritmus, az elektronikai eszközök túlzott használata vagy a stimulánsok (például a kávé) túlfogyasztása. Az elégtelen alvás súlyos következményekkel, akár cukorbetegség vagy depresszió kialakulásával is járhat.
Kiemelt fotó: iStock