A francia Nemzeti Tudományos Kutatóközpont régészei a Szaúdi Turisztikai és Nemzeti Örökségvédelmi Bizottság munkatársaival dolgoztak Szaúd-Arábia északi területén. Az elszigetelt sivatagi régióban a szakértők 2 000 éves homokkő-faragványokat azonosítottak – számol be az IFLScience. Az alkotók tevéket és lovakat örökítettek meg.
A tucatnyi életnagyságú domborművet három sziklában alakították ki. A felfedezés rávilágított, hogy a korszakban a térség egy kulturálisan igen fejlett népcsoportnak adott otthont.
Sokkal valószínűbb, hogy a területet csak időnként keresték fel kereskedelmi vagy vallási célokkal. A kutatók bíznak benne, hogy a környéken idővel ősi kereskedelmi utakra bukkanhatnak majd.
A megjelenített állatok részletessége az sugallja, hogy a lovakat és tevéket igencsak tisztelték a korabeliek.
A régészek gyalog járták be a 300 méter hosszú lelőhelyet, a domborművekről pedig egy sárkány segítségével készítettek felvételeket. A fotókat felhasználva aztán 3D-s képeket és egy digitális modellt hoztak létre a területről.
A kutatók nem tudták megállapítani, hogy pontosan mennyi időt is vehetett igénybe a faragványok elkészítése, de feltételezhető, hogy egy-egy ábra létrehozása napokig tartott. Az alkotók valószínűleg eleve olyan sziklafelületeket választottak ki, melyeket viszonylag könnyedén alakíthattak át.
A sziklafaragványok Egyiptom, Mezopotámia és Törökország több részén is fellelhetőek, az Arab-félszigeten azonban kevésbé jellemzőek. A most felfedezett alkotásoknál dinamikusabb, élethűbb és monumentálisabb domborműveket még nem találtak a félszigeten.
A faragványok bizonyos részei, például a nemi szervek és a fejek jóval kopottabbak. Ez arra utal, hogy az érintett részeket valamilyen ceremóniához, talán termékenységi szertartásokhoz használták fel.
(Kiemelt kép: CNRS/MADAJ, R. Schwerdtner)