Tudomány

4000 éves erődrendszert találtak Szíriában

A közelmúltban francia és szíriai kutatók a Szíria felett készült légi és műholdas felvételeket elemezve egy hatalmas védelmi hálózatra bukkantak. A rendszer a középső bronzkorban, az időszámítás előtti 2 évezredben épült ki.

A térséget egy francia-szíriai projekt kutatói vizsgálták meg – számol be a Francia Tudományos Kutatási Központ oldala. A nagyjából 7000 négyzetkilométeres régió a közép-szíriai Hamától keletre húzódik. A terület a sűrűn lakott termékeny félhold és a száraz, nomádok által lakott sztyeppék között terül el.

A multidiszciplináris csapat a térségben több régészeti helyszínt is azonosított, például egy megerősített védelmi hálózatot, amely időszámítás előtt 2000-1550 körül épült ki.

A rendszer megközelítőleg 150 kilométer hosszú.

Korábban nem találtak efféle védelmi vonalat a térségben.

A kivételes szerkezetű és méretű hálózatot arra tervezték, hogy megóvja a városokat és a mögöttük elhelyezkedő területeket. A rendszerhez erődítmények, kisebb erődök, tornyok és kerítések tartoztak. A szakértők szerint az erődöket hatalmas, megmunkálatlan bazalttömbökből emelték, az építmények falai pedig több méter magasak és szélesek lehettek.

Kép: M.-O. Rousset mission Marges arides

A jelek alapján a komplexumokat úgy alakították ki, hogy messziről is észrevehetőek legyenek, ugyanakkor az őröknek is jó kilátást biztosítsanak a térségre. A kutatók úgy vélik, hogy a rendszer tagjai fény- vagy füstjelekkel kommunikáltak egymással. A gyors információátadásra képes, sűrű hálózat valószínűleg remekül védte a gazdag régiót és a helyi kereskedelmi utakat.

Az új eredmények összhangban vannak az eddigi helyszíni megfigyelésekkel. A terület bizonyos lelőhelyein korábban gyűjtöttek már be agyagtöredékeket, a légi és műholdas képeknek köszönhetően azonban most a védelmi rendszert is sikerült rekonstruálni.

(Kiemelt kép:  M.-O. Rousset mission Marges arides)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik