A passzívházakat egy német minősítési rendszer feltételei szerint építik, de nem mindegyikük kapja meg végül a minősítést. A rendszer alapja, hogy a kényelmes hőmérsékletet mindössze a levegő frissen tartásához megmozgatott légtömeg utánfűtésével, vagy hűtésével kell fenntartani, az épület fűtési energiaigénye pedig nem haladhatja meg a 15 kWh/m²/év mennyiséget.
A fél méter vastag falak, valamint a háromrétegű ablakok, a hőcserélő szellőzőrendszer, sőt, az emberi test által kibocsátott hő hasznosításának köszönhetően ez jókora megtakarítást jelent a hagyományos téglaszerkezetű épületek 300-400 kWh/m²/év mértékű energiafelhasználásához képest.
Ma ezek közül mutatunk be néhány kitűnő példát.
Az első magyar minősített passzívház, Szada, 2009
A négytagú család számára nyolc hónap alatt elkészült otthont Szekér László tervezte.
Egy, a Sigray + Partner építésziroda által tervezett fóti családi ház, 2009
Modern, lapos tetős családi ház, Páty, 2010
Sinóros-Szabó Balázs az ország hatodik, elismert passzívházával itthon is bebizonyította, hogy igenis el lehet felejteni a passzívházak ellen hozott egyik fő érvet, miszerint csúnyák és unalmasak.
Nyolclakásos társasház, Szeged, 2011-2012
A világos, átlátható terekkel rendelkező épületet Abou-Abdo Tamás tervezte, elsősorban a belvárosba költöző egyetemisták (az épület az egyetemi könyvtár tőszomszédságában áll) és gyerek nélküli fiatal párok számára. Az egész épület fűtési energiaigénye – -15°C-os téli hidegben, benapozási hőnyereség és belső hőterhelés nélkül – minössze kilenc kilowatt, ami egyenértékű azzal, mintha minden lakásban egy hajszárító lenne bekapcsolva. Ennek köszönhetően egy hatvan négyzetméteres lakás téli fűtési és melegvíz-készítési díja havi 2-3 ezer forint. A passszív nyári hűtésnek köszönhetően a kánikulában 14 fok körüli folyadék hűti az épületet.
A projekt teljes leírása az Építészfórumon olvasható.
Háromszintes családi ház a Törökvész utcában, Budapest II., Szekér László terve, 2012
Százlakásos passzívház az angyalföldi Jász és Zsinór utcák sarkán, Budapest, 2014
A Pólus Károly, Nagy Csaba terveit tükröző, egy zöld udvart körülölelő, színes folyosós bérház átlagosan ötven négyzetméteres lakásokkal büszkélkedhet, de találhatunk az épületben 40 négyzetméteres garzonokat, valamint 1+2 félszobás, hatvan négyzetméteres lakóegységeket is.