Tudomány

A pokol teremtményei – bármikor lecsaphatnak

Erős fájdalom, hátborzongató, izgő-mozgó csomók a bőr alatt, eltorzult külső: a paraziták világa félelmetes, de lenyűgöző.

A Giardia duodenalis egy mikroszkopikus lény, gyakran megtalálható az emlősökben, így az emberben is. A parazita széklettel fertőzött vízzel, élelemmel kerül a szervezetbe, gyakorlatilag az egész világon megtalálható. Főleg ott, ahol a higiénés körülmények igencsak szerények. A belekben telepszenek meg és szaporodnak, az “utódok” pedig a széklettel távoznak. A giardiasis nevű betegségért felelős, amely hasmenést, hasi görcsöket, puffadást, fáradékonyságot és fogyást okoz. A tünetek általában néhány hét alatt kezelés nélkül is megszűnnek – írja az Iflscience.com.

Irányítja az embert

Laza hasmenés után pedig egy sokkal brutálisabb parazita. A tűzkígyó, vagy medinaféreg egy fonálféreg, amely petéit édesvízbe rakja, amit az ember megiszik. Az emésztőrendszerben kifejlődnek, párosodnak, majd a nőstény a bőr alatt húzza meg magát. Vastagsága mindössze 1-2 milliméter, de hosszuk az egy métert is eléri. Növekedése közben keresztül-kasul tekeredik az emberi idegeken, szöveteken. Akár egy évig is tünetmentesen lapulhat testünkben, mígnem elérkezettnek érzi az időt petéi lerakására.

Ehhez édesvízre van szüksége, aminek elérése érdekében gyakorlatilag átveszi a vezetést az emberen. A lábba kúszik, lyukat rág a bőrön, amin a hátsóját kidugva kieresztheti az új nemzedéket. Eközben pedig olyan pokoli, égő fájdalmat okoz, hogy az ember enyhülést keresve önkéntelenül is a legközelebbi hűs vízbe lógatja a lábát… Ha a férget valaki megpróbálná kihúzni, az elszakadna és komoly fertőzéseket okozna. Ezért eltávolításának egyetlen módja, ha elkapják a kilógó részt és lassan egy vékony pálcára tekerve, centiméterről centiméterre “tekerik” kifelé. Napokig, hetekig eltartó, őrjítő fájdalommal járó beavatkozás. A jó hír, hogy remélhetőleg néhány éven belül sikerül örökre elpusztítani a Föld színéről.

Kukac ficánkol a bőr alatt

Az emberbagócs egy 1,5 centis, Közép-és Dél-Amerikában honos légy, amely minden melegvérű állatra veszélyt jelent. Nem halálos, de meglehetősen gyomorforgató dolgot művel. Elfog egy bármilyen vérszívót – kullancsot, szúnyogot, atkát – és annak hasára rakja petéit. Ahogy pedig a peték a mit sem sejtő közvetítő útján melegvérű állat bőrére kerülnek, kikelnek, a bőr alá fúrják magukat és megkezdik békés fejlődésüket. Az emberek feje és ruhával nem fedett testrészei a leggyakoribb célpontok.

Tíz hétig lubickol a bőr alatt, mint egy egyre növekvő, izgő-mozgó pattanás, majd kitör bölcsőjéből és a földre pottyanva bebábozódik. A jókora dudort nem nehéz felfedezni, főleg hogy mozog is… Műtéti úton lehet eltávolítani, vagy krémmel kenni, ami elzárja a levegőt és önkéntes távozásra készteti a kukacot.

Eltömi a nyirokrendszert

A nyirokféreg is szúnyogok közvetítésével terjed az emberi vérrel. A lárvák lárvából kifejlődő férgek összetekeredve a nyirokcsomókban tartózkodnak, azokat eltömítve a nyirokkeringést akadályozzák, fájdalmas ödémákat okoznak. A nyirokkeringés akadályozása miatt extrém módon megduzzadhatnak egyes testrészek, például az emlők, a herezacskó vagy a végtagok. A lappangási idő három hónaptól egy évig tart, ami tünetmentes is lehet, de a nyirokcsomók, nyirokutak gyulladását is okozhatják.

A kifejlődő férgek szaporodnak, és nagyszámú utódot hoznak létre életük során, úgy 10–15 éven keresztül. A “kicsinyek” éjszaka a tüdőerekben és a nagyerekben tartózkodnak, éjszaka innen rajzanak ki a bőr közelébe, a perifériás erekbe. Ekkor aktívak ugyanis a szúnyogok, amelyek csípéskor fertőződnek és továbbviszik őket egy másik gazdába. Hatalmas tömegük révén extrém módon eltömítik a nyirokereket, amelynek tünetegyüttese az elefántkór, ami ebben a késői fázisban már csak sebészeti úton kezelhető.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik