A méz antibakteriális tulajdonságait évszázadok óta felhasználja az ember – ki ne ivott volna már mézes teát torokfájásra? Most azt mutatták ki kutatók, hogy egyes esetekben még az antibiotikumoknál is jobb lehet a hatása.
Bőrsérülést követően sok, egyébként ártalmatlan, bőrön élő baktérium fertőzheti meg a sebhelyet. Igen gyakran van jelen a Streptococcus pyogenes nevű baktériumtörzs, amely nehezen gyógyuló sebekhez vezet, mert biofilmet hoz létre.
Sarah Maddocks és kutatócsoportja kísérleteiben megállapította, hogy a manuka méz a bőrön sikeresen akadályozza meg a biofilm kialakulását – laboratóriumi tesztekben a manuka a bakteriális sejtek többségét elpusztította. A kutatások azt is megmutatták, hogy a baktériumok nem alakítanak ki rezisztenciát a manuka mézzel szemben. Ez azért fontos, mert egyre több baktériumtörzs válik ellenállóvá a szokásos antibiotikumokkal szemben.
Amennyiben a manuka a klinikai kipróbálásban is hatásosan előzi meg a sebfertőződést, a későbbiekben antibiotikum helyett akár mézzel is kezelhetik sebeinket.