Egy olyan világban élünk, ahol a mesterséges intelligencia generálta arcokat már nagyon nehéz megkülönböztetni a valódiaktól. Ennek egyrészt persze van pozitív hozadéka, mert a számítógépes játékok egyre élethűbbek, és a mozifilmek is nagyon látványosak – de megvan az árnyoldala is a dolognak, mint például a fotórealisztikus propaganda vagy az összemaszkírozott szexfilmek olyanokról, akik közelében sem voltak a kamerának. A deepfake videószerkesztési módszer a virágkorát éli, gyakorlatilag
Ez persze politikailag és etikailag is nagyon problémás dolog, egyrészt a hamis propaganda terjedése, másrészt az adatbiztonság és a személyi jogok terén. Éppen ezért fontos, hogy felismerjük, mikor vezetnek meg minket – ez viszont nehezebb, mint valaha.
A Washingtoni Egyetem kutatói létrehozták a WhichFaceIsReal.com weboldalt, amelynek az a célja, hogy tréningezze az embereket, mire érdemes figyelni a mesterséges intelligencia generálta arcokkal kapcsolatban. Az oldalon bárki tesztelheti, hogy sikerül-e eltalálnia: az arcképpárok közül melyik a valódi, és melyik a szinte tökéletes mesterséges másolat.
A StyleGAN portrék egyébként szinte tényleg tökéletesek, nagyon nehéz megállapítani, melyik arc nem létezik valójában. Érdemes furcsán éles szemekre és fogakra figyelni, valamint arra, ha az arc úgy egyben furcsa egy kicsit – de ennél hasznosabb trükköt nem igen lehet mondani hozzájuk.
A WhichFaceIsReal tökéletes eszköz lehet arra, hogy az ember tréningezze magát a mesterséges arcok felismerésére – minden jel arra mutat ugyanis, hogy egyre nagyobb szükségünk lesz rá. Az egyetem kutatóinak célja az, hogy felhívják a figyelmet a technológiára, és gátat vessenek a deepflake ellenőrizetlen terjedésének.