Hat éve, 2011-ben hatalmas cunami érte el Japán partjait, több mint 18 ezer ember életét vesztette, s egyben előidézte a csernobili óta a legnagyobb atomkatasztrófát. A sérült reaktor egy része még mindig komolyan sugárszennyezett, így a robotok jelentős szerepet játszanak a megtisztításban.
A Toshiba és a kutatók egy csoportja ezért kifejlesztett egy kis úszú robotot, amivel a Daicsi atomerőmű 3-as reaktor elöntött részeit fel lehet térképezni.
Az irányítők előbb egy medencében gyakorolják a navigálást. Szimulálták a 3-as reaktor felépítését és a környezetet. Egy Tokióhoz közeli tesztpályán vezetik végig többször a robotot.
A robot óvatosan úszott keresztül a tárolóedények között. Ha itt sikerül teljesítenie a feladtát, akkor jövő hónapban már a sérült reaktorban merülhet alá.
A robotot “Kicsi Naphal” névre keresztelték. Nagyjából akkora mint egy vekni kenyér. Mindössze 30 centiméter hosszú, a hengeres test átmérője 13 centiméter. Saját lámpákkal és két kamerával gyűjti be az adatokat, farokpropellerekkel hajtja magát előre. Egy dóziméterrel is felszerelték, hogy tudják figyelni, mekkora sugárzásnak van kitéve.
Egy hatvan centiméter hosszú kábelen továbbítja majd az adatokat és fotókat, amiket a tervek szerint begyűjt majd a sérült reaktorban. Fontos hangsúlyozni, hogy “a tervek szerint”, elődei ugyanis mind kudarcot vallottak. Beszorultak valahová, vagy azonnal “lehaltak” a sugárzástól, amely az embert mindössze másodpercek alatt megölné. Úgy, hogy most sokan szorítanak a kis robotnak.
A robotot tudósok fogják irányítani, illetve figyelik majd az összes általa küldött adatot. Ezeknek köszönhetően specialisták el tudnák távolítani a radioaktív hulladékot. Jövő hónapban küldik be először Kicsi Naphalat a sérült reaktorba.