A szuperkondenzátorok hosszú élettartamú energia megtartó eszközök, amelyek elég sok energia tárolására képesek, de nem annyiéra, mint az eddig használatos akkumulátorok. Éppen ezért eddig nem nagyon használták őket a mobil eszközökben, de a 18 éves saratogai, Eesha Khare komoly fejlesztést hajtott végre ezen a technológián.
Speciális nanostruktúrát használt a saját szuperkondenzátora fejlesztéséhez, amely egységenként több energia tárolására alkalmas, és mivel a mérete nagyon pici, könnyedén beszerelhető lehet egy mobiltelefonba, de akár bármilyen akkumulátorral rendelkező eszközbe. Egy átlagos telefon maximális feltöltéséhez, nagyjából 20-30 másodpercre van csak szükség, és ráadásul tízszer tovább bírja, mint a mostani akksik.
Egy telefon akku nagyjából ezerszer tölthető újra anélkül, hogy romlana a teljesítménye. Az új kondenzátor 10 000 töltést is bír. Az ifjú Khare, a szuperkondenzátorral megnyerte az Intel Alapítvány Ifjú Tudósa díjat, amivel ötvenezer dolláros támogatást kapott további fejlesztésekre, és a Google már érdeklődik is a találmány iránt, Khare pedig felvételt nyert a Harvard Egyetemre.
A további díjazottak között egyébként hasonlóan forradalmi találmányok szerepeltek. Egy másik fiatal lány egy olyan számítógépes algoritmust talált ki, amely diagnosztizálja a leukémiát, egy szintén középiskolás fiú pedig egy olyan szerkezetet fejlesztett, amely érzékeli, hogy egy személy agyrázkódást kapott-e például egy autóbalesetben.