Tudomány

Komplex kémiai rendszerekért járt a Nobel-díj

nobel-dij(960x640)(2).jpg (nobel díj)
nobel-dij(960x640)(2).jpg (nobel díj)

A komplex kémiai rendszerek modellezéséért Martin Karplus, Michael Levitt és Arieh Warshel kapta megosztva az idei kémiai Nobel-díjat - jelentették be szerdán a Svéd Királyi Tudományos Akadémián Stockholmban.

A bizottság indoklása szerint az Egyesült Államokban dolgozó tudósok a kvantumkémiai számításokat a klasszikus kémiai számításokkal kombinálva fejlesztettek ki a komplex kémiai rendszerek leírására alkalmas modelleket.


Fotó: AFP/Jonathan Nackstrand

A három tudós munkájával megalapozta azokat a számítógépes programokat, amelyek segítenek megérteni és előrevetíteni a kémiai folyamatokat.

Az elismeréssel összesen 8 millió svéd korona (272,3 millió forint) is jár.

De mi az a kvantumkémia?

Az ijesztő kifejezés a kvantummechanika törvényeit a kémia területén alkalmazó tudományt jelöli. Az elemi részecskék közötti kapcsolatok a kémiába 1927-be szivárogtak be, amikor Heilter és London kutatók megírták híres cikküket a hidrogénmolekuláról, és az azt összekötő kovalens kötésről – ez, ugye, sokunknak már ismerős fogalom. Mára a kvantumkémia az alapkutatást végző kutatóvegyészek kelléktárának mindennapos része. Legnagyobb hasznát a szerkezetkutatásban veszik a szakemberek. De a kvantumkémia foglalkozik az élet keletkezésének kérdéseivel is, kutatván azokat a kémiai anyagokat, melyek az ősrobbanás után keletkeztek, és átalakulásuk után az élet elemeinek nevezett molekuláris képződményekké lettek.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik