Szórakozás

Március: a kora tavaszi allergiás náthák hónapja

A levegőbe kerülő pollenek minden évben millióknak okoznak légúti allergiás tüneteket. Kora tavasszal a legtöbb panaszt a fák pollenje váltja ki - írja a Házipatika.com.

Minden évben mikroszkopikus méretű, ovális vagy kerek fapollen-szemcsék milliárdjai kelnek útra a légáramlatokkal. Küldetésük az, hogy az ugyanahhoz a fajhoz tartozó másik egyedet megtermékenyítsék. Néhány fa esetén a rovarok átvállalják ezt a feladatot, de a fák többségét mégis a szél porozza be. A kisméretű, száraz és könnyű pollenszemcsék akár több száz kilométert is képesek utazni, és háromezer méteres magasságba is feljutnak. Ezen adatok ismeretében érthető, miért nem hoz teljes javulást az allergiás panaszokban néhány közeli fa kivágása.

Fontos kérdés a hol és a mikor!

Márciusban elsősorban a mogyoró, az éger, a ciprusfélék, a kőris és a nyárfa pollenje található a levegőben. A pollenszám mindig magasabb a meleg, száraz, szeles napokon. Ilyenkor célszerű a lakáson belül maradni, különösen kora reggel, késő délután és kora este. Az allergia gyanújával jelentkezők esetén az orvosnak ismernie kell az adott időszakban a környéken előforduló jellemző pollenszemeket, és figyelembe kell venni a pollenszám napszaki ingadozásait is. Vidéken, különösen szántóföldekkel körülvett területeken – napközben a legnagyobb a levegő pollentartalma és estére csökken. Nagyvárosokban ez fordított, inkább az esti órákban mérhető a magasabb pollenszám.

Hogyan lesz a pollenből tüsszögés?

A pollenszemcsék bejutnak az orrba, a torokba, majd ott rátapadnak a kötőhártyára, és kiváltják az allergiás nátha jellemző tüneteit. Az ott található szabad idegvégződések ingerlése okozza az orrviszketést és a tüsszögést, a váladéktermelődés fokozódása az orrfolyást. Az orrdugulást az értágulat és a vértelt erek váltják ki, míg az érfalak áteresztőképességének fokozódása ödémához és az orrdugulás krónikussá válásához vezet. Súlyosabb esetekben a folyamat az alsó légutakra is átterjed, és asztmás tünetek jelentkeznek.

Létezik megoldás, csak kérni kell!

A legtöbben tudunk az időről-időre visszatérő allergiás panaszainkról, de nem ismerjük azok okát. A pontos diagnózis a részletes kórelőzményen és az allergológiai szakvizsgálaton alapszik, ezért is célszerű mielőbb allergológushoz fordulni.

Ismert, kivizsgált allergiás nátha esetén már szezon előtt érdemes orvoshoz fordulni: van olyan gyógyszer, amelyet orrspray formájában használhatunk. Ez bizonyítottan jobban csökkenti a tüneteket, ha már a szezon előtt 2-4 héttel elkezdjük használni.

Bár számos allergia-ellenes készítményhez recept nélkül juthatunk hozzá a patikában, szakorvosi segítséggel könnyebben kiválaszthatók azok a gyógyszerek, amelyek a leghatékonyabban enyhíthetik a panaszainkat.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik