Szórakozás

Tuti tízórai

gyerekek-esznek (gyerekek esznek)
gyerekek-esznek (gyerekek esznek)

Itt az iskola: újra miénk a főszerep. Az első felvonás a tízóraié - írja a HáziPatika.com.

A közös meghitt reggeli az amerikai filmekben sem létezik. Gabonapehely, kutyafuttában bekapott falatok, asztalra ömlő narancsdzsúz; egy négyfős kisgyerekes család olyan csendéletet hagy maga után, ami még Van Gogh-ot is zavarba hozná. De sebaj. Majd a tízórainál eljön anyuka 15 perce: olyat csomagolni, ami egyszerre finom és egészséges, szinte lehetetlen, ha viszont sikerül, a visszatapsolás nem marad el.

Hogy ne a kukában landoljon…

… és ne is új élőlényként bújjon elő hetekkel később a hátizsák mélyéről a madárlátta finomság, a gyerekkel meg kell beszélni, hogy nem bűn, ha nem eszi meg az egész tízórai csomagot. Nyugodtan hozza vissza, így mi is láthatjuk, hogy mi az az adag, ami se nem sok, se nem kevés neki. Kérdezzük meg, hogy mit szeretne enni másnap, esetleg egy hétre előre is összeállíthatjuk közösen a listát. Ez a bevásárlásnál is nagy segítséget nyújt és a gyerek is úgy érzi, hogy számít a véleménye. A tervezésnél vegyük figyelembe, hogy mennyire megterhelő lesz a napja, hiszen egy sportórákkal megtűzdelt napon inkább energia- és kalóriadús szendvicset kell összeállítani. Ha azt látjuk, egy tízórai menüsor beválik, akkor azt többször is beiktathatjuk; jó megoldás, ha minden szerdán pl. szalámis szerdát tartunk. A gyerekeknek a rutin, még kisiskolás korban is biztonságérzetet ad, és nekünk sem kell egy darabig új recept után kutatnunk.

Legyél trendi

Bár ettől a szótól kicsit megborul a sószóró a kezünkben, mégis hangsúlyozni kell, hogy, ahogy nem mindegy, milyen szuperszónikus tolltartóból veszi elő a zseléstollat csemeténk, úgy az sem mindegy, milyen színű, formájú, extra rekeszes tízórais dobozkával vívja ki az osztály irigylését. Ha már a formáknál tartunk: egy csillag alakúra kiszúrt toast szendvicsbe mindenki nagyobb örömmel harap bele.

És mit rejtsen a kincses láda?

Ízletes, dekoratív, egészséges falatokat, sok fehérjét (joghurt, kefir, turmix, krémtúró formájában), kellő mennyiségű folyadékot (nem szénsavas, nem cukrozott üdítőt), zöldséget, gyümölcsöt és egy extra nast.

“A” menü: anyu nem időmilliomos, a gyerek nem válogatós

Sokmagvas, teljes kiőrlésű pékárut válasszunk, ami lassabban szívódik fel, mint fehér lisztes társaik, így egyenletesen biztosítja az energiát és a cukorháztartást se dobja meg. A felvágottal szemben igyekezzünk a színhúst előnyben részesíteni. A sajt a legtöbb gyereknél telitalálat, ha nem valami extra lábszagú, penészes kuriózumot erőltetünk. Egyszerű, vékonyra szelt trappista vagy eidami az biztos siker. Zöldség, gyümölcs is kerüljön a dobozba és meglepetésként valami nas. Itt is legyünk óvatosak: a legtöbb müzliszelet majdnem annyi szénhidrátot és cukrot rejt, mint egy tábla csoki. Azonban léteznek olyan gyümölcsszeletek, amelyek aszalványokból készültek, és hozzáadott cukrot nem tartalmaznak.

“B” menü: anyunak van ideje kreatívkodni, a gyerek válogatós

Pita- vagy tortillatekercs, otthon készült vitamindús pástétomokkal, saját párolt csirkemellel, lolo rosso salátával, színes pritaminpaprikával, extra nasnak gyümölcsös túrókrém: olyan tízórai ez, amiért láthatóan a tanító néni is fizetne, csakhogy közelebbről láthassa. A pita és tortilla izgalmas formák, a pástétomokba bármilyen zöldséget, a túrókrémbe bármilyen gyümölcsöt elrejthetünk. A cakkos saláta, a piros és narancs pritaminpaprika művészivé emeli kreálmányunkat. A saját páccal és párolási technikával készült csirkemell tisztaságával pedig kiérdemeljük az öko-bio csodaanyu címet is. Ha nem bírunk magunkkal, még összedobhatunk egy gabonalisztből készült magvas muffint vagy egy sárgarépás zabkekszet is. És ha ezek után minden iskolai eseményre minket kérnek fel ételbeszállítónak, ne csodálkozzunk.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik