A sárgabarack vagy kajszibarack Közép-Ázsiából vagy Kínából származik. Hazánkba a török hódoltság idején érkezett el, és mára elég sok fajtája elterjedt. Bár nevéből arra következtethetünk, hogy az őszibarackkal áll közeli rokonságban, ez a valóságban nem így van. A szilva közelebbi rokona, mint az őszibarack.
Lekvár és pálinka
A kajszibarack sokféleképpen felhasználható. Készíthető belőle lekvár, dzsem, szörp, befőtt és pálinka is. Magas pektintartalmának köszönhetően lekvár és dzsem, szörp készítéséhez külön zselésítő anyag nem is szükséges, elég csupán kellően sűrűre főzni. Frissen kiváló vaníliás sajtkrémmel elkeverve, natúr joghurthoz adva, de gyümölcstorták, sütemények töltelékének, díszítésére is.
Alacsony kalória
Vásárláskor érdemes az érett és nem a kemény szemeket kiválogatni, ugyanis a fáról leszedve már nem érik tovább. Ha megütődik vagy megsérül, könnyen megromlik, fogyasztásig tartsuk hűtőben. Jól lehet fagyasztani és aszalni is, de ekkor vigyázzunk kalóriatartalmára, ugyanis a szárítás során elveszíti víztartalmát, és ez megnöveli cukormennyiségét. Frissen 100 g sárgabarack 44 kcal-t tartalmaz, míg aszalva ennek kb. ötszörösét.
Védelem daganatos betegségek esetén
Magas pektintartalmának köszönhetően emésztése könnyű, még az érzékeny gyomrúak számára is. Sárga színét béta-karotin (vagy A-provitamin) tartalmának köszönheti, ami egy erős antioxidáns. Segít a szív- és érrendszeri problémák esetén, valamint a daganatos betegségek elleni védekezésben. Segíti a barnulást, és javítja a látást is, fontos szerepe van a csontok és a szövetek újjáépítésében, de jó hatással van a bőrre, a hajra és a körömre is. Magas a káliumtartalma, mely sportolás esetén segíthet az izomgörcsök megelőzésében. Aszalt formája – magas kalóriájának köszönhetően – sportolás közben szintén jól jöhet.
Az értékes sárgabarackmag
A sárgabaracknak nemcsak a húsát, hanem a magját és az abból sajtolt olajat is érdemes rendszeresen fogyasztani. Igazi életelixírnek tartják, rendkívül fontos és hatásos szerepet tölt be a rákos megbetegedések kezelésében, megelőzésében. Ezt a tulajdonságát a magjában lévő B17-vitaminnak köszönheti, amely gátolja a sejtek rákos elváltozását elindító anyagok működését.