Elismerést kapott a hétfő esti, budapesti gálán többek között Majthényi Szabolcs és Domokos András 11-szeres vitorlázó világbajnokok, Vígh László torna mesteredző, a kétszeres olimpiai bajnok Magyar Zoltán trénere, valamint Kovács István ötkarikás bajnok, amatőr és profi világbajnok ökölvívó.
Kamuti Jenő, a Magyar és a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke beszédében emlékeztetett arra, hogy 50 évvel ezelőtt, 1965-ben a magyar sportújságírók kezdeményezésére az akkori sporthivatal hozta létre a Magyar Fair Play Bizottságot, s ez a jubileum emeli a díjátadó értékét.
Fotó: MTI
Simicskó István sportért felelős államtitkár arról beszélt, hogy a sport sok-sok értéket hordoz magában, jellemformáló, közösségalkotó, ám a legfontosabb, amire megtanít a szabályok betartása és a sportszerűség.
“Ma olyan világban élünk, ahol a sportszerűségre kevesebb figyelem jut, ezért is fontos a fair play szellemiségének terjesztése” – hangsúlyozta Simicskó István.
A sporttal kapcsolatos díjak átadása után Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár kiváló gondolatnak nevezte, hogy már nem csak sportolókat, hanem művészeket is díjaz a fair play bizottság. Platón ókori görög filozófust idézve kiemelte, hogy korunk társadalmának szüksége van arra, hogy nem csak fizikailag hanem lelkileg is egészséges emberek alkossák, és a művészek a lelki nevelésünkhöz járulnak hozzá tevékenységükkel, alkotásaikkal. Majd átadta a két művész kitüntetettnek, Rudolf Péter színművésznek és Mihály Gábor szobrásznak a fair play díjat.
A MOB illetékes testülete hat kategóriában – fair play életműdíj, fair play a szabadidősportban, a fair play eszméjének népszerűsítése, fair play cselekedet, a fair play eszmeisége a művészetben, illetve “a sport szolgálatában” – ítélt oda elismeréseket.