Élő Sport

Fantasztikus magyar győzelem a kézi-vb első rangadóján

Kovács Tamás / MTI
A magyar férfi kézilabda-válogatott a meccs nagy részében komoly hátrányban volt Izland ellen, de aztán remekül hajrázott és végül 30-28-ra győzött.

A Korea elleni győztes mérkőzés után azt a tanulságot vonhatta le a szakvezetés, hogy a nyitott védekezés ellen sok munka vár még a csapatra, de a gyorslábú ázsiaiak ellen a visszarendeződés kifejezetten jól működött, igaz, az ellenfél rengeteget hibázott.

Izland ellen az első negyedórában elfogadható volt a játék, igaz, a kontrákat nem sikerült megállítani és a labdavesztéseket a két villámlábú szélső kegyetlenül megbüntetette. Főleg a veszprémi Bjarki Már Elísson élt a kínálkozó lehetőségekkel, ám ekkor még Szita Zoltán átlövései mellett megjátszható volt Bánhidi Bence is, így 8-8-ig jól tartotta magát a csapat.

Aztán amint őket megfogta az ellenfél, elbizonytalanodott a válogatott, a szélsőjáték nem ment, az izlandiak szélsőit nem sikerült megtartani, így szép lassan nőtt a különbség.

Johan Nilsson / TT / TT NEWS AGENCY / AFP

A második félidő 17-12-es izlandi vezetésről indult, és amíg Ancsinék megharcoltak egy-egy gólért, az ellenfél jól kihasználta az üres kapu kínálta lehetőségeket.

25-19 után váratlanul egy 4-0-s magyar feltámadás következett, Ancsin már a hatodik gólját bombázta a kapuba, majd Rosta előbb egy hetest lőtt be, majd egy kipattanót bokszolt a hálóba. Sőt, Ilic kettőre hozta fel a csapatot, 25-23-nál időt is kért Gudmundur Gudmundsson. Az utolsó tízpercet – hosszú idő után ismét – Bánhidi, majd Szita gólja vezette be (27-25), majd egy hosszú, tanácstalan támadás során Chema Rodríguez kért időt, hogy rendezze a sorokat.

Sikerült is, Bóka lerohanásból, Rosta hetesből volt eredményes, ezzel az 55. percben (8-8 után először) ismét döntetlen volt az állás (28-28).

És mikor villanjon Mikler, ha nem most: a szegedi kapus elképesztő bravúrokat mutatott be, Bodó két bombájával pedig már a magyaroknál volt az előny (28-30).

A magyar csapat döbbenetes hajrával 30-28-ra legyőzte a vb egyik titkos esélyesének tartott izlandiakat, és ezzel nem csupán a továbbjutás, de az olimpia felé vezető úton is nagy lépést tett. Az már a meccs előtt eldőlt, hogy a középdöntős szereplés megvan, de az is biztos, hogy két pontot visz magával a magyar csapat.

Csoportkör, 2. forduló, D csoport

Magyarország-Izland 30-28 (12-17)

Magyarország: Mikler – Bóka 3, Szita 4, Lékai 2, Bánhidi 3, Ancsin 6, Rodríguez 4, cserék: Sipos, Bodó 3, Hanusz, Ilic 1, Székely, Ligetvári, Rosta 4

lövések/gólok: 46/30, illetve 44/28
gólok hétméteresből: 4/3, illetve 4/4
kiállítások: 10, illetve 6 perc

A csoport állása: 1. (és már továbbjutott) Magyarország 4 pont, 2. Portugália 2 (58-54), 3. Izland 2 (58-56), 4. Koreai Köztársaság 0

A legutóbbi tíz egymás elleni mérkőzés:

2007. október 27., Rykjavík, felkészülési mérkőzés: Magyarország–Izland 31-32 (15-15)
2008. január 11., Trondheim, felkészülési mérkőzés: Magyarország–Izland 28-27 (15-13)
2008. január 23., Trondheim, Eb-középdöntő: Magyarország–Izland 28-36 (16-16)
2011. január 14., Norrköping, vb-csoportmérkőzés: Magyarország–Izland 26-32 (11-14)
2012. január 22., Újvidék, Eb-középdöntő: Magyarország–Izland 21-27 (10-14)
2012. augusztus 8., London, olimpiai negyeddöntő: Magyarország–Izland 34-33 (16-12, 27-27, 30-30)
2014. január 14., Aalborg, Eb-csoportmérkőzés: Magyarország–Izland 27-27 (16-15)
2017. január 6., Skjern, felkészülési mérkőzés: Magyarország–Izland 30-27 (18-15)
2020. január 15., Malmö, Eb-csoportmérkőzés: Magyarország–Izland 24-18 (9-12)
2022. január 18., Budapest, Eb-csoportmérkőzés: Magyarország–Izland 30-31 (17-17)