Morocco's Samir Azzimani (L) congratulates Tonga's Pita Taufatofua after he crossed the finish line during the men's 15km cross country freestyle at the Alpensia cross country ski centre during the Pyeongchang 2018 Winter Olympic Games on February 16, 2018 in Pyeongchang.  / AFP PHOTO / FRANCK FIFE

Aranyossy Áron

újságíró. 2018. 02. 16. 13:30

A téli olimpia egyik különös figurája Pita Taufatofua. A tongai sportoló 2016-ban tekvondóban szerepelt a riói nyári játékokon, ám az idei olimpián is indul: a férfiak 15 kilométeres síkfutó számában. Nem mellesleg ő volt az, aki a mínusz tíz fokos megnyitón félmeztelenl vonult be.

Síelés közben mindig egy kicsit meghal a tongai félisten
Pita Taufatofua Rio után kitalálta, hogy ott akar lenni a téli olimpián is. Egy év alatt sikerült neki kvalifikálnia, sífutásban áll rajthoz.

Taufatofua homokban tudta gyakorolni a sífutást és sohasem titkolta, hogy számára már az óriási eredmény lenne, ha célba érne. Csütörtök reggel ez sikerült a tongainak, 114. helyen fejezte be a versenyt, a végső győztes Dario Cologna mögött 22 perccel és 57 másodperccel maradt le.

Az Eurosporton ugyan a 115. hely jelent meg, ám az olimpia hivatalos honlapja szerint 114.-ként ért célba a nemzeti hős, a kolumbiai Sebastian Uprimnyt és a mexikói German Madrazót tudta megelőzni. Összesen két versenyzőnek kellett feladnia a futamot, így semmiképp sem zárt volna utolsóként az első tongai, aki nyári és téli olimpián is szerepelt.

A mexikóival különösen jól kijött Taufatofua, a verseny végén a marokkói Samir Azzimanival hármasban ünnepelték, hogy sikerült a célbajutás.

Tonga's Pita Taufatofua (L) and Morocco's Samir Azzimani (R) lift Mexico's German Madrazo onto their shoulders as they celebrate at the finish line in the men's 15km cross country freestyle at the Alpensia cross country ski centre during the Pyeongchang 2018 Winter Olympic Games on February 16, 2018 in Pyeongchang.  / AFP PHOTO / Odd ANDERSEN
Fotó: AFP / Odd ANDERSEN

Ugyanebben a számban volt egy magyar induló is a mezőnyben Kónya Ádám személyében, ő végül a 89. helyen zárt.