Hogy az olimpia megrendezése sokba kerül, jól tudjuk. Nagyjából 10 000 milliárd forintba, ha magyar pénzben gondolkodunk.
Az olimpiai szervezőbizottság és a rendező város ugyanakkor bevételekre is szert tesz, ennek legnagyobb része a televzíiós közvetítési jogok, valamint a szponzorok révén folyik be. További bevételi forrás az úgynevezett “merchandising” termékek értékesítése.
A XXX. nyári olimpiai játékok kabalafigurájával, logójával, vagy egy beazonosítható felirattal ellátott termékek szép ajándéknak számíthatnak. A londoni olimpia különböző hivatalos üzleteiben járva olyan túl nagy fantáziát nem véltünk felfedezni a tárgyakban, de azért akadnak aranyos cuccok.
Bögrék, párnák, kitűzők, porcelán étkészlet, párnahuzat, lepedő, törülköző, pulóver, póló, kulacs, jelvény, kártyapakli, puzzle, na és az elmaradhatatlan hűtőmágnes. A legnagyobb üzletben limitált, a Team GB, azaz a hazai küldöttség sztárjai által aláírt bekeretezett fotókat is lehet vásárolni, igaz, azokért mélyen zsebbe kell nyúlni, és több száz fontot kivenni onnét.
Összességében ugyanakkor a pórnép számára is drágák az ajándéktárgyak, egy pulóver 50 fontba, azaz nagyjából 18 000 forintba kerül, egy kulacs 10 font, egy kabalafigura a közepes fajtából 18 font.
Ennek ellenére sokan úgy érzik, minden pénzt megér az, hogy “bizonyítsák”, itt voltak.