Poszt ITT

Csontkovácsok, íriszdiagnoszták és egyéb sarlatánok

Tényleg a szemünkben látszik a test térképe?

A hagyományos gyógyítás a tényalapú orvostudományon alapul. Ezzel szemben a különböző alternatív gyógymódok alapját különféle zavaros filozófiák alkotják. A tradicionális gyógyítást orvosi diplomával rendelkező szakemberek végzik, szemben az alternatív gyógyítással, amelynek bizonyos területein még az érettségi sem követelmény. A tények kedvéért tegyük hozzá, hogy sok orvos és gyógyszerész a szakmai tekintélyét adja az alternatív medicinához, jelentős szerepet játszva ezáltal a különféle hatástalan szerek és eljárások jelenkori térnyeréséhez.

Kiropraktika

A csontkovácsság (kiropraktika) alapító atyja – Daniel David Palmer – úgy vélte, hogy a betegségek zömét a gerinccsigolyák, nem megfelelő illeszkedése és az ebből adódó spirituális zavarok okozzák.  A terápia lényege egy autentikus forrástól: „Egy tudomány, filozófia és művészet, mely a test belső öngyógyító működésével, erejével foglalkozik, az agy, a test és a gerinc összefüggésével és ennek az összefüggésnek a gyógyulásra és egészségmegőrzésre való hatásával. Egy módszer, mely gyógyít, karbantart és elősegíti a helyes működést, hogy az összes sejtben a rezgések (sic!) a megfelelő frekvenciáján működhessenek. A kiropraktika fő elve: minden anyagban létezik egy univerzális intelligencia (dupla sic!), ez adja az anyag összes tulajdonságát és működését, ezáltal biztosítja a létezését”. Úgy vélem, hogy ez az idézet az értőn olvasók számára mindent elmond e terápia lényegéről. Annyit fűznék még hozzá, hogy a kiropraktika alkalmazása nem kockázat nélküli – főként csecsemők és idős emberek esetében – mivel például a nyaki artériák sérülését okozhatja. Megemlítem még, hogy a mozgásszervi problémák gyógyítására léteznek tudomány-alapú szakterületek is, amit ortopédiának, sebészetnek és traumatológiának nevezünk.

Írisz

Az íriszdiagnosztika elméleti alapjának lényege, hogy a szivárványhártya (írisz) az egész testet leképezi, s a színeződésbeli mintázatok alapján a szemből kiolvashatóak az egyes szervek betegségei, sőt a betegségekre való hajlamai is. Egy erőteljesebb színfolt a szivárványhártyán a megfelelő testrész jelen vagy jövőbeli betegségét jelzi. A ma alkalmazott módszert Péczely Ignác fejlesztette ki. Az anekdota szerint, a magyar orvost gyermekkorában egy bagoly támadta meg. A ragadozó madár lába – a fiú védekezése következtében – eltörött. Péczely magához vette a baglyot, melynek íriszén egy foltot figyelt meg a törött lábnak megfelelő oldali szemében. Sok évvel később, orvosként az egyik páciensén is hasonló elváltozásokat észlelt, s e két eset indíttatására alkotta meg az íriszdiagnosztikát. Péczely a XIX. században élt, s megfigyeléseit a jóhiszemű tudományosság vezette. A XXI. században viszont ez az attitűd már nem hiteles, hiszen ma már tudjuk, hogy a szem nem a test térképe, hanem a látás szerve, az agyunk pedig az ésszerű gondolkodásé.

Immun, vitamin

Az immunterápia azon a feltételezésen alapul, hogy a betegségeket az immunrendszerünk gyengesége okozza. A megoldás nyilvánvaló: erősíteni kell. Van azonban itt néhány probléma. A legfontosabb az, hogy az emberek túlnyomó többségénél az immunrendszer éppen optimálisan működik. Ha e készítmények valóban hatékonyak lennének, akkor az immunerősítés autoimmunbetegségekhez vezethetne. Szerencsére erről szó sincs, e szerek ugyanis hatástalanok.

Vitaminterápia, ásványianyag-pótlás, anti-oxidáns- és aroma terápia Szögezzük le, hogy a modern társadalmakban egy normálisan táplálkozó ember nem szenved hiányt sem vitaminokban, sem ásványi anyagokban és antioxidánsokban. Tehát az ilyen anyagok étrend-kiegészítőként való szedése értelmetlen. A súlyos betegségek esetén komplementer készítményekként ajánlott hatalmas adagú különféle vitaminok (C, B16, E, K) terápiás hatása pedig erősen vitatott. Az viszont bizonyos, hogy e kezelések mellékhatásaként például vesekő, vagy véres vizelet alakulhat ki. Persze mondhatnánk, hogy rák esetén ez kit érdekel. Az E vitamint vetették alá részletesebb vizsgálatnak, s valóban hatásosnak találták a heveny légúti fertőzésben. Csakhogy nem enyhítette, hanem súlyosbította a betegséget. Az antioxidánsok szabadgyökökkel szembeni sejtvédő hatásának felvetése nem eredendően tudománytalan. Létezik ugyanis olyan elmélet, mely szerint e hatás a sejtek egészségi állapotát befolyásolja, sőt, ezáltal az öregedés fő oki tényezőjeként is szerepel. E vegyületcsoporttal üzletelők szerei azonban semmiféle teszten nem mentek át, ami a hatékonyságukat igazolná, ebből kifolyólag jó esetben is csak a „lehetséges” kategóriába sorolhatók.

Elsavasodás

A modern orvostudomány a molekuláris genetika forradalmát éli. Szinte hihetetlen, de az alternatív medicinában is nagy a felfordulás. Megjelent ugyanis az Új biológia, melynek alapja rendkívül egyszerű. A lényeg az, hogy a betegségeink forrása nem más, mint a testünk elsavasodása, ennek oka pedig a megbomlott belső harmónia. Robert O. Young, e diszciplína szellemi atyja egy kézenfekvő módszert ajánl a gondra: lúgdiéta. A konkrétumok szintjén azonban gondok vannak, ezért az élő vér sötétmezős mikroszkópiával történő elemzését a szakmabeli kollégák nem is tartják mérvadónak. Sőt, szerintük a vér nem tartalmaz semmiféle indikátorokat az immunrendszer egészségéről, a mérgek szintjéről, a test pH-járól, az ásványi anyag egyensúlytalanságairól, a rákról és számos egyéb betegségről. A vér pH-ját egyébként meg is lehetne mérni, de ezt valamilyen oknál fogva tiltja a protokoll. Hm … Nézzük meg pontosan, hogy mik is bontják a belső harmóniát: „A megbomlott egyensúly lehetséges szavainktól, tetteinktől, valamint külső környezeti hatásoktól. Közrejátszhat a túl savas táplálkozás, az elmérgeződött környezet, sugárzó készülékek használata. A testi működési zavarok sejteket tesznek tönkre. Ezek a sejtek bomlani kezdenek és bomlástermékeket (savakat) hoznak létre, emiatt az egészséges sejtek beteg sejtekké alakulnak. Ahogy a sejtek bomlásnak indulnak megjelennek a baktériumok, utána az élesztőgombák, végül a penészgombák.” Halkan jegyzem meg, hogy katasztrofális következményekkel járna, ha penészgombák tenyésznének a szervezetben. Hiába a bukott el az elsavasodás elmélet a vizsgálatok tesztjén, az Új biológia tanainak népszerűsége soha nem látott magasságokban szárnyal.

A sarlatánságok elleni küzdelem első lépéseként a szakma hangjának kellene jelentősen erősödnie. Ez vezethet csak el a kívánatos célig, ami a sarlatánságok törvényileg való tiltása kellene, hogy legyen.

Sorozatunk előző két részét itt és itt érheti el.

A szerző a Szegedi Tudományegyetem Orvosi Biológiai Intézetének igazgatója.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik