Nagyon nehéz megmondani, milyen volumenben folyik az illegális fakereskedelem, de olyan félmillió és egymillió köbméter közé lehet saccolni a mennyiséget, írja a Pénzcentrum.
Különösen nagy kockázatot hordoznak a közösségi portálokon közzétett hirdetések. Az ilyen hirdetők 80 százalékánál talált szabálytalanságot a Nébih az elvégzett próbavásárlásos ellenőrzéseknél. Ezért helyi erdőgazdálkodótól, erdőgazdaságtól, telephellyel rendelkező tűzifa-kereskedőtől érdemes vásárolni.
A Nébih erdészeti főfelügyelője a lap megkeresésére kiemelte: a tapasztalatok szerint nem a szegénységben, mélyszegénységben élők lopják a fát, ők inkább az erdészetek által szervezett fagyűjtő csoportokba jelentkeznek és természetesen sokat segített a kormány szociális tűzifaprogramja, ennek helyi működésébe már az önkormányzatok emberei is belejöttek. Az is jól jött, hogy az utóbbi két tél meglehetősen enyhe volt. A lényeg, egy zárt, jól szervezett személyi kör keres milliókat, és olykor „hibrid módon” dolgoznak, van legális fakereskedelmi tevékenységük is, ám azért mellette trükköznek is.
A legtöbb lebukás egyébként nem is az erdőkben történik, hanem a faanyag-kereskedési lánc ellenőrzése során, szállítás közben, Tüzép-telepeken, fűrészüzemekben, utólagos ellenőrzéseknél. Itt elsősorban a szállítójegyeket vizsgálják az ellenőrök.