Az album amicorum (barátok könyve) műfaj először a tizenhatodik században jelent meg, de egészen az 1800-as évek végéig tartotta magát.
A Németországból induló szokás az 1500-as években a holland, francia és német egyetemeken (a Facebook is hasonló környezetben, a Harvardon született meg) tanuló fiatal nemesek közt nőtt nagyra, akik egész Európát bejárták, meglátogatva a legfontosabb városokat, egyetemeket, tudósokat és művészeket.
A könyvek a személyes és üzleti kapcsolatok ápolására szolgáltak, minden fontosabb találkozást megörökítettek bennük, de sokszor fény derül belőlük tulajdonosa plátói szerelmének kilétére, sőt, a világról alkotott véleményük, kedvenc dalaik, dalszövegeik és tanácsaik is szerepelnek bennük. Az illusztrációkat sok esetben a legjobb művészei készítették el, Rembrandt például Simeon énekét rajzolta meg Jacob Heyblocq könyvébe:
Természetesen nem csak a fiatal férfiak közt hódított a szokás, a tehetős családok lányai is rendelkeztek hasonló könyvekkel. Ők ugyan nem fedezhették fel egyedül Európát, de a különböző kolostorok és más családok meglátogatása során szerzett élményekkel teli lapok legalább olyan érdekesek, mint a férfiaké. Ezekben a könyvekben komoly üzleti kapcsolatok helyett inkább megerősödő barátságokról, titkos szeretőkről és pletykákról olvashatunk.
Néhány lap a legjobbak közül:
gróf Járdánházy Béla (27), munkahelye az Élet Iskolája, Ahol Isten Az Osztályfőnök
Tüllfalvi Irma bárónő családi állapota megváltozott: egyedülálló
Rákosborzasztóy Takách Gizella lecserélte profilképét – 12 perce.
Rákosborzasztóy Takách Gizella lecserélte profilképét – 9 perce.
Ennél nagyobb photobomb sosem lesz! Menten elpusztulok a nevetéstől.
Rembrandt van Rijn kiállításmegnyitó, április 9. 17:00 – 47 ott lesz, 61 talán, 178 meghívva
Sándorfalvy Demszky Dénes mostantól kapcsolatban van vele: Szekrényessy Skolasztika
GPOY a farsangi bálban Kozettel, fotó: Lónyay Benvenútó
Sáfrány Tarzícia utazik ide – Buda, Magyar Királyság
Feleim! Holnap geometria vizsga, nem tudok semmit. Félek.
Nyugodtan bezárhatja a könyvet, ennél jobb ma már úgysem lesz
Fotók: Messy Nessy Chic, Koninklijke Bibliotheek, Wikimedia Commons