Rendhagyó megnyitóval indul november 6-án a Verzió, amin bárki részt vehet. A szervezők civil szervezetekkel közösen, 19 órától köztéri performansszal várják az érdeklődőket, hogy együtt vállaljanak szolidaritást elnyomott társadalmi csoportokkal. Az eseményen részt vesz a Magyar Helsinki Bizottság, a TASZ, a Menedék Migránsokat Segítő Egyesület, a NANE, a Rehab Critical Mass, az Amnesty International és a Heti Betevő. A helyszín a Boráros tér, amelynek megválasztását a deszkás gyerekekről szóló KIX, a fesztivál nyitófilmje ihlette. A Verzió egy fontos online és mozis kampányt is indít, amivel szeretnék felhívni a figyelmet arra, hogy Magyarországon a 18 éven felülieknek és aluliaknak egyaránt joguk van a tájékozódáshoz. A vetítésekre már lehet kapni a kedvezményes árú jegyeket és bérleteket.
A Verzió idén is hangot ad elnyomott társadalmi csoportoknak, kisebbségben élőknek, emberi jogaikban sértett embereknek. Olyan filmeket hoz a közönségnek, melyek nyomot hagynak, egyedi látásmódjukkal, érzékenységükkel. Filmeket, melyek mély érzelmeket közvetítenek, fontos igazságokat vagy igazságtalanságokat tárnak fel és további gondolkodásra, akár cselekvésre ösztönöznek.
A 21. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál kínálatában a globális ügyektől a legszemélyesebb történetekig találunk filmeket, melyek mind a mainstream narratívák lebontásával, problémák kicsomagolásával foglalkoznak, A valóság kibontva szlogen köré építkezve. Lesz brit, ukrán és örmény filmes fókusz, valamint lesznek filmek a médiaszabadságról, Kína afrikai terjeszkedéséről, és idén először külön versenyben mutatkoznak be LMBTQ+ emberekről szóló dokumentumfilmek. A fesztiválon hat magyar alkotás versenyez, további hat film pedig a fiatal alkotók munkáit bemutató, magyar rövidfilmes blokkban kapott helyet.
A Verzió nyitófilmjeként először lesz látható a deszkás gyerekekről szóló KIX, Mikulán Dávid és Révész Bálint filmje. Ehhez kapcsolódva, idén, rendhagyó módon, a Boráros téren ünneplik a fesztivál indulását. A nyitóbeszédet Bódis Kriszta, író, pszichológus, dokumentumfilmes, a Van Helyed Alapítvány vezetője tartja. Az esemény köztérihappening-jellegére való tekintettel egy izgalmas performansz is várja a nézőket, Beállhatok? címmel, az NPSZ Kollektíva előadásában. A nyitóest díszvendégei különböző civil szervezetek képviselői, akikkel közösen a fesztiválfilmek sürgető emberi jogi témáira hívják fel a figyelmet. Ott lesz, például, Surányi Judit rendező és a Rehab Critical Mass tagjai a Nyomik című film kapcsán, valamint a NANE aktivistái, akik a Fekete doboz című metoo-történet kihangosítói, továbbá a Magyar Helsinki Bizottság, a TASZ, a Menedék Migránsokat Segítő Egyesület, az Amnesty International és a Heti Betevő képviselői.
Három évvel az LMBTQ-közösség reprezentációját megbéklyózó propagandatörvény életbe lépése után a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál egy különleges online és mozis aktivitással szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy Magyarországon a 18 éven felülieknek és aluliaknak egyaránt joguk van a tájékozódáshoz. A fesztivál többek között az Itt vagyunk elnevezésű LMBTQ+ szekció filmjei előtt a jól ismert, „Tizennyolc éven aluliak számára nem ajánlott” bejátszás figyelemfelkeltő újraértelmezésével fejezi ki a szervezők hitvallását – azt, hogy a felesleges megbélyegzés helyett egymás sorsának mélyebb megismerésével juthatunk el egy boldog és elfogadó Magyarországhoz. A megoldás koncepcionális kialakításában és megvalósításában a feat. kreatív ügynökség közreműködött Tőkés Anna animációs rendezővel, a spot narrációja pedig Nagy Zsolt színész nevéhez fűződik.
A Verzió a filmek tematikájához kapcsolódóan idén is fontos különprogramokkal és háttérbeszélgetésekkel készül. November 12-én a Művész moziban, a Grand Prize című film kapcsán szervezett kerekasztal-beszélgetés a propagandatörvény jogi és társadalmi hatásait járja körül.
A kerekasztal résztvevői Oltai Kata művészettörténész, kurátor; Persely Tomi, a feat. reklámügynökség kreatív igazgatója és Szekeres Zsolt ügyvéd. A beszélgetést Majercsik Jojó, a Vedd vissza a hangod! kulturális-közéleti podcast szerkesztő-műsorvezetője, a Budapest Pride sajtószóvivője vezeti.
November 9-én, a Toldi moziban a Még nem az vagyok, aki lenni akarok című, cseh film után Klára Tasovskával, a dokumentumfilm rendezőjével Zsuró Zsu kurátor beszélget a film keletkezéstörténetéről, valamint Libuše Jarcovjáková fotós pályájának LMBTQ-, gender- és feminista vetületeiről.
A Verzió év közben és a fesztivál alatt is számos civil kezdeményezéssel működik együtt. Ezek közül egyik a Szabad terek nevű, országos hálózat, amely független közösségi tereket és civil szervezeteket köt össze egymással. November 7-én, csütörtökön és szombaton egész napos, nyílt programmal várják az érdeklődőket a CEU-n, ahol a helyi önkormányzatokkal és közintézményekkel való együttműködés lesz fókuszban.
A CEU Határtalan Tudás sorozatának következő eseménye is a Verzió Filmfesztivállal közösen valósul meg, a téma a felfokozott képi tudatosság a dokumentumfilmekben. Hogyan definiálta újra a dokumentumfilm képhez fűződő viszonyát az ezredforduló digitális forradalma? Horányi Péter filmkutató, Hörcher Gábor rendező és Tuza-Ritter Bernadett rendező, vágó, mentálhigiénés szakember adnak elő november 8-án.