Az Ismeretlen Budapest sorozatunkban 2015 óta bemutatott, rossz állapotú épületek egy része mostanra nyom nélkül eltűnt, vagy épp felismerhetetlenül átalakult, akadnak azonban olyan esetek is, amelyekben végül rámosolygott a szerencse az egyre veszélyesebbé váló romokra: ilyen a józsefvárosi magányos templomtorony is, amiről először közel kilenc évvel ezelőtt írtunk hosszú cikket.
A Vajda Péter utca derekánál, a MÁVAG által építtetett Kolónia, illetve a kisházas beépítések dominálta Tisztviselőtelep határán álló épület telkén eredetileg a szomszédos iskolaépület (Lechner Ödön és Reichl Kálmán, 1913–1924) tornaterme állt, amit a harmincas évek elején a saját templommal nem rendelkező kőbányai evangélikusok kaptak meg, majd a gellérthegyi sziklakápolnát, a lillafüredi Palotaszállót, illetve a visegrádi Salamon-torony konzerválással egybekötött átalakítását is jegyző Lux Kálmán (1880–1961) 1934-re alakított használható templommá.
Az épp kilencven éve beköltöző gyülekezet ennyivel nem elégedett meg, így Lux folytatta a tervezést, aminek eredményeként 1936-ban már kecses torony is magasodott az egykori tornateremhez ragadva:
A Pasaréti téren álló Páduai Szent Antal-plébániatemplom (id. Rimanóczy Gyula, 1932–1934) tornya által inspirált struktúra, illetve a gyülekezeti terem végül alig négy évtizeden át adott otthont az egyre kisebb létszámmal tartott istentiszteleteknek, hiszen az egyházközség a hetvenes évek hajnalán az épület hátrahagyása mellett döntött.
A harangok 1974-ben a boldogkőváraljai templomba kerültek, ezzel párhuzamosan pedig megjelent a Badacsonyi Állami Gazdaság, amely megvásárolta az ingatlant, hogy főleg Traubisodát tároljon benne. Nyolcvanas években nemesített badacsonyi szőlőoltványokat is árusítottak itt, így bátran mondhatjuk, hogy a cég minden lehetőséget megragadott a hasznosításra, nagy felújításban azonban nem gondolkodtak.