A Józsefvárosi Galéria egykori terében, a József körút és a Nap utca sarkán nyílik meg rövidesen a frissen alapított Józsefvárosi Múzeum, aminek munkálatai már hónapok óta tartanak.
Ennek a munkának természetesen egy méltó utcai arc is a részét képezi, hogy a ma látható portál helyét egy színvonalas gyűjteményhez illő utód vehesse át:
A ház dr. Gergelyi Kálmán (1840-1928) megrendelésére, az alig ismert Roszlozsnik Lukács műépítő (itt végiglapozható) tervei szerint, épp százharminc évvel ezelőtt, 1893-ban született tervei a következő évre, Lemberger Alfréd építőmester munkájaként váltak valósággá, majd lettek a Nagykörút színvonalas historizáló házsorának szerves részei.
Az eredeti kép azóta sokat változott: a város sok másik épületéhez hasonlóan itt is eltűnt a karcsú saroktorony, az idő pedig a kétszintes üzlethelyiségeket sem kímélte, hiszen a homlokzati díszei eltűntek, helyüket pedig átvették az egyszerű sárga, dísztelen falak:
Hosszú időn át kérdés volt, hogy az eredeti díszeket az átalakítások során vajon
A rejtélyt egy, az 1956 őszén, a forradalom napjaiban, vagy rögtön azután készült fotó sem tudta feloldani, azon azonban egyértelműen látszik, hogy a millenniumi ünnepségekre készülő fővárosban született ház sarki üzletbejáratát
A választ végül az idei év hozta meg: néhány héttel ezelőtt, a Galéria feliratának eltávolításakor ugyanis
sőt, az is jól látszik, hogy a felesleges űrt szimplán csak téglával töltötték ki.
A felfedezés nyilvánvalóan teljesen keresztülhúzta az Önkormányzat terveit, így kérdéssel fordultunk Józsefváros sajtóosztályához, remélve, hogy az ügyben pozitív választ kapunk, a monogram és a részlet pedig látható marad.
A gyorsan érkező válasz szerint a kerület egyértelműen
aminek előkerülése nyilvánvalóan pozitív meglepetés volt. Épp ezért
hogy biztosan a legjobb verzió valósulhasson meg.
A rajzok néhány héten belül elkészülnek majd, ezeket, valamint a tervezés gondolati irányait pedig a jövőben természetesen hosszú cikkben mutatjuk be.