Kultúra

436 milliót ad az NFI Kálomista Gáborék kosztümös romkomjára

Marjai János / 24.hu
Marjai János / 24.hu
A Herczeg Ferenc-adaptáció mellett egy animáció, négy dokumentumfilm és egy ismeretterjesztő sorozat nyert támogatást a tévés pályázaton.

A Nemzeti Filmintézet (NFI) 2020 januárja óta nyújt támogatást a televíziós és streaming bemutatásra készülő alkotásoknak pályázati úton. Közleményük szerint a mostani nyertesek között van A fehér páva című regényből készülő tévéfilm, az 1848-49-es forradalom hőseit bemutató sorozat új részei, valamint a székely festészetről, a pannonhalmi szerzetesekről és egy vajdasági tanyaszínházról készülő dokumentumfilmek, továbbá egy animációs film is:

  • Nyár közepén kezdődik a forgatása a Majdnem menyasszony munkacímet viselő kosztümös tévéfilmnek, Herczeg Ferenc regénye nyomán. A történet szerint a jól menő helyi textilboltot, a Fehér pávát vezető családnak és lányuknak az élete gyökeresen megváltozik, amikor a kisvárosba megérkezik a vasút, és ezzel a modern világ ígérete is. A film rendezője Pacskovszky József, a Kék róka alkotója, a producerek Helmeczy Dorottya és Kálomista Gábor. A 436 millió forint támogatásban részesített tévéfilmnek jelenleg a szereplőválogatása zajlik.
  • A pannonhalmi szerzetesek történetét és az Államvédelmi Hatóságnak való kiszolgáltatottságát mutatja be az Oscar-díjra jelölt Kabay Barna Fénytörés című dokumentumfilmje, amely a második világháború vége és az 1956-os forradalom közötti éveket vizsgálja. A film bemutatja a szerzetesek Vatikánnal való titkos kapcsolatát is. A film 5,2 millió forintos támogatást nyert.
  • A magyar nyelvterületen legrégebb óta működő vándorszínházról, a Vajdasági Tanyaszínházról forgat dokumentumfilmet a Branka című többszörös fesztiváldíjas rövidfilm rendezője, K. Kovács Ákos. Az 1978-ban alapított művészi mozgalom olyan helyekre viszi el a színházat, ahova az csak ritkán, vagy soha nem érne el. Évtizedes története alatt a folyton változó társulatot az állambiztonság és a cenzúra is akadályozni próbálta kulturális missziójában, ők azonban továbbra is járják a tanyavilágot különleges előadásaikkal. A Tanyaszínház című dokumentumfilmben 45 év után újra együtt dolgozik a színház két alapítója. A film megvalósulását 23 millió forint támogatás segíti.
  • A Legendák, hősök és mártírok 1848-1849-ben című sorozat rövid epizódjai a szabadságharc időszakával kapcsolatos legendákat ismerteti történészek segítségével. A sorozat most készülő húsz részében újabb ismert és kevésbé ismert történeteket, érdekességeket és legendákat vizsgálnak a korszakkal foglalkozó legnevesebb magyar történészek. A 25 millió forinttal támogatott dokumentumfilm-sorozatot Hevér Zoltán rendezi.
  • Zsigmond Attila számos, az erdélyi történelmet és kultúrát bemutató dokumentumfilm rendezője legújabb, Székely Napraforgók című alkotásában a székely festőiskola második és harmadik nemzedékének öt festőjét mutatja be. A film 9,8 millió forintos támogatással készül.
  • A Nyuszi és Őz című világszerte díjazott animáció alkotója Vácz Péter új, Kutyafül című filmjében egy kisfiú frusztrációját a kutyájával való játékkal és az alkotással próbálja levezetni, miközben egyre jobban teret nyer a fantázia világa. A film az NFI 23 millió forintos támogatásával készül.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik