Kultúra

Meghalt Jerry Springer műsorvezető

Getty Images
Getty Images

Meghalt Jerry Springer műsorvezető, aki a magáról elnevezett, hírhedt, de rendkívül népszerű talk show-t vezette – adta hírül a Variety. Az NBC tévécsatorna leányvállalata, a WLWT szerint Springer csütörtökön hunyt el, chicagói otthonában.

A Jerry Springer Show 1991-ben kezdte meg több évtizedes sorozatát, és 1998-ban, népszerűsége csúcsán, nézettségben megverte még az Oprah Winfrey Show-t is, 12 milliós nézettségével.

Springer 1944-ben született Londonban, menekült német zsidók gyerekeként, majd öt éves volt, amikor a család az USA-ba költözött. Politológus diplomája megszerzése után jogi diplomát is szerzett, közben pedig részt vett a vietnámi háború elleni tiltakozásokban és Robert F. Kennedy elnökválasztási kampányában.

Miután Kennedyt megölték, Springer Cincinattiben kezdett el dolgozni egy ügyvédi irodában, majd 1971-ben önkormányzati képviselő lett. Három évvel később lemondott, miután bevallotta, hogy felfogadott egy prostituáltat, ám 1975-ben újra megválasztották. Két évvel később olyan sok szavazatot kapott, hogy a helyi jogszabályok szerint Springert nevezték ki Cincinatti polgármesterének.

Eközben rendszeresen kommentált közéleti eseményeket a helyi médiában, majd teljes állású tévés lett a WLWT-nél. A politikai újságírástól a 90-es évek elején mozdult el a talk show-k világa felé, amikor 1991-ben elindította botrányokkal tarkított saját műsorát, amely aztán 2018 júliusáig maradt adásban.

A Jerry Springer Show-val kapcsolatban a Variety idézi Todd VanDerWerffet, aki egy 2014-es cikkben azt írta: Springer azt gondolta, hogy tévéműsorában különféle fontos dolgokat mutathat majd be, ám a nézettségért folyó verseny miatt jelentős változásokat hajtottak végre az eredeti terveken. VanDerWerff szerint Springer vendégeit csodabogárként tüntették fel, akiket azért hívtak fel a színpadra, hogy a közönség és a nézők kigúnyolják őket. Ironikus módon azonban segített is normalizálni őket.

Azzal, hogy Springer ezeket az embereket, például a különféle szexuális szubkultúrák tagjait, beengedte a televízióba, egyszersmind ráébresztette az amerikai társadalmat arra, hogy nem olyan homogén, mint amennyire azt gondolta – írta VanDerWerff.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik