Kultúra

Soha annyi pénzt nem költöttek még aukción, mint a Microsoft társalapító hagyatékának árverésén

WIKTOR SZYMANOWICZ / ANADOLU AGENCY / AFP
WIKTOR SZYMANOWICZ / ANADOLU AGENCY / AFP
Összesen 1,5 milliárd dollárt, azaz kicsivel több mint 600 milliárd forintot hagytak ott a vevők, ráadásul még csak a gyűjtemény harmadát bocsátották árverésre. A rekordösszeg nagy része Paul Allen kérésére jótékony célokra megy.

A művészeti árverések történetében első ízben lépte át az egymilliárd dollárt egyetlen aukció bevétele egy szerda esti árverésen, amelyen a néhai Paul Allen Microsoft-társalapító műgyűjteményének első részét dobták piacra.

Az árverésen összesen 1,5 milliárd dollárt (azaz kicsivel több, mint 600 milliárd forintot) költöttek, ráadásul egyéni rekordok is születtek olyan festők esetében, mint Van Gogh, Cézanne vagy Gaugin, és egyszerre öt festmény került be a több mint 100 millió dollárért eladott alkotások szűkkörű klubjába.

A történelminek minősített aukció bevételének nagy részét Allen kívánsága szerint karitatív célokra fordítják. A 100 millió dolláros eladási árat elérő festmények közül a legtöbbet, 149,24 millió dollárt Georges Seurat A modellek (kis változat) című, 1888-as alkotásáért ajánlottak, korábban még sosem fizettek ennyit egy Seurat-alkotásért – számolt be az árveréssel megbízott Christie’s. A pointillista mester olajfestménye három meztelen nőt ábrázol.  Paul Cézanne A Sainte-Victoire hegy című tájképéért 137,8 millió dollárt, Vincent van Gogh Ciprusok által határolt gyümölcsös című alkotásáért 117,2 millió dollárt, Paul Gaugin Anyaság II. című művéért pedig 105,7 millió dollárt fizettek. Gustav Klimt 1903-as alkotása, a Bükkfaerdő is rekordáron, 104,6 millió dollárért kelt el. Georgia O’Keefe, Claude Monet, David Hockney, Andrew Wyeth és Pablo Picasso festményei, illetve Alexander Calder és Max Ernst szobrai is kalapács alá kerültek.

A 150 darabos gyűjteményből mindössze hatvanra licitálhatott a közönség szerda este, a többit csütörtökön árverezik el. Azonban a darabokért már így is többet fizettek, mint amennyi a korábbi rekordot tartó Macklowe-gyűjteményből bejött. A gazdag New York-i házaspár hagyatéka 922 millió dollárért kelt el a Sotheby’s aukciósháznál tavasszal. Allen 2018-ban, 65 éves korában hunyt el rákbetegsége szövődményeiben. Allen 1975-ben gyermekkori barátjával, Bill Gatesszel alapította a Microsoft vállalatot. Allen 1983-ban hagyta ott a Microsoftot, miután Hodgkin-limfómát, a rák egy ritka fajtáját diagnosztizálták nála. Egy időre Gatestől is elhidegült, de később javult a kapcsolatuk. Allen 2000-ig maradt a vállalat vezető testületében. 2010-ben ígéretet tett rá, hogy halála után vagyonának nagyobb részét jótékony célra fordítják. Akkoriban a Forbes magazin a világ 37. leggazdagabb embereként tartotta számon, és 13,5 milliárd dollárra becsülte a vagyonát.

Kapcsolódó
Meghalt az ember, aki nélkül ma nem lenne számítógépünk
65 évesen hunyt el Paul Allen, a Microsoft társalapítója.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik