Kultúra

Meghalt Kosztolányi György festőművész

24.hu
24.hu

Hosszú betegség után vasárnap meghalt Kosztolányi György festőművész, a dunaújvárosi képzőművészeti szcéna egyik fontos alakja – osztotta meg közösségi oldalán a dunaújvárosi Kortárs Művészeti Intézet.

Kosztolányi 1959-ben született Kulcson, rajzkészségére és a művészetek iránti érzékenységére már az általános iskolában felfigyeltek tanárai. A székesfehérvári Tóparti Gimnázium elvégzése után visszatért Dunaújvárosba, ahol esztergályosnak tanult; a fémmegmunkálás terén szerzett stúdiumai nem csak a megélhetést biztosító szakipari tudást, de a szobrászat differenciáltabb megközelítését is lehetővé tette számára. Ebben az időszakban a helyi képzőművészeti élet megteremtésén, az amatőr művészek felkarolásán dolgozó Pálfalvi János figyelt fel munkáira.

Kosztolányi autodidakta művészként fejlesztette technikai és elméleti tudását, művészettörténeti ismereteit, első mentorai Birkás István, Pálfalvi János és Ujházy Péter voltak. Tagja volt a Vasmű égisze alatt működő Amatőr Képzőművészeti Stúdiónak (1989-ig), majd az Ötök festőcsoportnak (Fodor Jánossal, Kohl Jánossal, Rozsnyai Sándorral és Pats Józseffel), a Skicc Művészeti Egyesületnek, valamint évtizedeken át az Újpart Képző- és Iparművészek Egyesületének. Művésztanárai, mesterei szellemiségét az alkotómunka keretein túl a képzőművészet népszerűsítése és a vizuális nevelés terén is igyekezett továbbvinni; 2017-ben alkotókört hozott létre Kulcson tanítványaival, a műhelymunka keretében született alkotásokból pedig kiállításokat szervezett. Számos alkotótelepen vett részt, rendszeres kiállító művésze volt többek között a nagymúltú dunaújvárosi tavaszi tárlatoknak és a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban és a Kortárs Művészeti Intézetben évente felváltva megrendezésre kerülő megyei tárlatoknak. Műveivel önálló és csoportos kiállítások keretében is rendszeresen találkozhatott a helyi közönség a város és a térség kulturális intézményeiben az elmúlt évtizedekben, például az Intercisa Múzeumban, a Munkásművelődési Központban, a Kortárs Művészeti Intézetben, a Sándor Frigyes Zeneiskolában, az Evangélikus Templomban, a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamarában. Utolsó kiállítása, az Arcok és legendák idén júliusban nyílt meg a Kulcsi Faluházban – írja az intézmény a posztban.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik