Gazdaság

Bárkinél megjelenhetnek a NAV-osok csalásgyanú nélkül is

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu
A korábbiaknál sokkal kevesebb adóellenőrzést folytat a NAV, célzottan oda mennek a revizorok, ahol látják, hogy valami szokatlan történt. A hvg.hu adószakértőket kérdezett arról, mit tehetnek a cégeknél, hogy ne nagyon legyen dolguk az adóhatósággal.

Egyre jobban kihasználja a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az automatizáció adta lehetőségeket – többek között ezt olvasták ki az EY szakértői a NAV 2023-as évkönyvéből. Hogy ez működik, azt az is mutatja, hogy a behajtási bevételek egyetlen év alatt 24 százalékkal nőttek, és sokkal több végrehajtás is történt, közben pedig fizetési tájékoztatóból és felszólításból is többet küldtek ki. Ez annak köszönhető, hogy jelentős mértében automatizálták a tartozásmegállapítást, valamint a belső követeléskezelési és végrehajtási feladatellátást – olvasható a portálon.

A revizori munkában a változás főleg az előző évtized adataival összehasonlítva feltűnő: 2011-ben még 75 ezer adóellenőrzést folytattak, 2023-ban már csak 8700-at. De az EY szakértői szerint nem a mostani szám alacsony, hanem a régi volt túl magas. A NAV 2016 óta törekszik célzottabb ellenőrzésekre.

Mit tehet a cégvezető, ha megjelennek a NAV-osok?

Az önmagában nem nagy baj, ha a NAV ellenőrzést indít. Egy kisebb vagy közepes méretű cégnél akkor lehet ellenőrzés, ha valami szokatlan történik. Ehhez még csak a csalás gyanúja sem kell. ilyen lehet az,

  • ha jelentősen változik a szállítói vagy a vevői kör,
  • ha új tevékenységet jegyeztek be, vagy könyvelőt váltanak,
  • ha nagy összegű visszaigényelhető adó kerül a bevallásba. Ilyen esetekben automatikusan vizsgálat indul, .

– hogy ez a „nagy összeg” pontosan mennyit jelent, az titkosított adat, ennek értéke vármegyénként és adózói körönként eltérő.

Akkor pedig pláne nem kell megijedni, ha úgynevezett támogató eljárást indít a NAV. Ez akkor szokott megtörténni, ha az adóhivatal lát valamilyen tömeges hibalehetőséget, 2023-ban például a más adózási formára áttért egykori katásoknál indítottak ilyen eljárást. Ilyen esetben a legfontosabb az, hogy az adózónak csinálnia kell valamit, ne csak tegye el a NAV levelét azzal a felkiáltással, hogy ő úgyis mindent jól könyvelt le – figyelmeztetnek a hvg.hu-n.

Ilyen támogató eljárásba terelhetik az ügyet

akkor is, ha más vizsgálatnál talál valamilyen típushibát az adóhatóság. 

Szintén az önellenőrzést érdemes választani akkor, ha az ember felfedezi, hogy valamit elrontott, de a NAV még nem lépett. Amikor maga az adózó tárja fel a hibát, a késedelmi pótlékhoz képest alacsonyabb összegű önellenőrzési pótlékot kell csupán megfizetnie, adóbírság egyáltalán nincs és még ennek az önellenőrzési pótléknak is lehet kérni a mérséklését méltányossági helyzetben. Ha már elindult az ellenőrzés, akkor ez a lehetősége nincs meg a vállalkozónak.

A beszállítók vizsgálata mindenesetre nagyon fontos, mert az több, mint kellemetlen, ha egy vállalat belekeveredik egy fiktív számlás láncolatba akár úgy is, hogy épp nála nem történik semmilyen adócsalás. És persze ugyanúgy nagyon oda kell figyelni arra, hogy a könyvelő megbízható legyen.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik