Körhinta
Törőcsik Mari még csak elsőéves volt a Színművészetin, amikor Fábri Zoltán kiválasztotta őt filmje főszerepére. A Körhinta azonnal megismertette a fiatal színésznő nevét a nagyközönséggel, emellett máig szerethető, kortalan mozi.
Törőcsik Mari és Soós Imre a Körhinta (1955) című filmben.
Nem is elég belőle csak egy kép: íme a botránykeltő táncjelenet.
Az első színpadi főszerep
Alekszej Arbuzov 1959-ben műsorra tűzött Tánya című drámájában kapott először lehetőséget annak bizonyítására, hogy nem csak ábrándos tekintetű munkás/parasztleánynak kiváló. Törőcsik ekkor már második éve volt a Nemzeti tagja, ám első szerepei nem kaptak jó visszhangot – ezen a trenden változtatott a Tánya, melyet imádott a közönség mellett a szakma is. Alakítása megnyitott előtte minden szakmai kaput: innentől jöhettek a nagy szerepek.
Törőcsik Mari és Bara Margit a Tányában (1959)
Avar István oldalán
Törőcsik Mari egyik nagy visszatérő partnere Avar István volt: főleg filmvásznon szerepeltek többször együtt, a Vasvirág, a Két emelet boldogság vagy a Szemüvegesek mellett az 1965-ös Tilos a szerelem című filmben is.
Avar Istvánnal a Tilos a szerelem (1965) című filmben.
Bodrodi Gyula – a férj és partner
Még pályájuk elején ismerkedtek meg, és kötöttek házasságot, ám nem csak a való életben, színpadon és vásznon is gyakran voltak partnere. És nem csak prózai szerepekben.
Bodrogi Gyulával a Házasságból elégséges (1961) című filmben.
A házasság ugyan véget ért, de a jó viszony megmaradt, és a közös szerepek is.
Törőcsik Mari Wolffné és Bodrogi Gyula Krűger szerepében Gerhart Hauptmann: A bunda című komédiájában (2006).
Cannes
A Déryné hol van? című mozit itthon alig ismerik, nem lett kiemelkedő közönségsiker, ennek ellenére Törőcsik Mari karrierjének egyik legfontosabb állomása: az 1976-os filmért – melyet Törőcsik második férje, Maár Gyula rendezett – megkapta a Cannes-i filmfesztivál legjobb színésznőnek járó díját.
A tragikus hősnő
Gyakran játszott életébe belefáradt, keserű, kemény nőket – épp ezért szerette annyira, amikor nagy ritkán alkalma nyílt könnyedebb szerepeket is eljátszani.
Kovács Katival a Holdudvar (1969) című filmben.
Mérsékelt égöv (1970) című film jelenetében.
A komika
Apropó könnyedebb szerepek: Törőcsik Mari nem gyakran szerepelt zenés darabokban. Pedig sem az énekléssel, sem a vígjáték-szerepekkel nincsen gondja. A legemlékezetesebb talán a Csókos asszonyban volt, íme.
Jancsó
Elkerülhetetlen volt, hogy ez a két nagy tehetségű kortárs művész keresztezze egymás útját – ennek megfelelően zseniális lett a ’74-es Szerelmem, Elektra.
Szerelmem, Elektra (1974)
Megállíthatatlan
Törőcsik Mari elképesztő energiával dolgozik jóval túl a nyugdíjkorhatáron is: színpadi szerepei mellett forgat is, a széles közönség tavaly, a Kossuthkifli című monstre sorozatban láthatta.
A Nono szerepét alakító Törőcsik Mari két felvétel között a sminkszobában beszél a Márai Sándor: Kaland című művéből azonos címen készülő film forgatásán (2011).
Törőcsik Marit, a nemzet színészét köszönti 79-ik születésnapja alkalmából Makszim Gorkij Éjjeli menedékhely című színdarabjának előadása után a Nemzeti Színházban. (2014)