A pécsváradi Kószavárat Szent István az 1020-as évek elején építtette két, Magyarországra menekülő angol herceg, Edward és Edgar részére, akik 1058-ig éltek itt, majd visszatértek szülőföldjükre. A várat közeli pécsváradi apátság szerzetesei lebontották, és építőanyagként hasznosították.
Fotó: Civertan
A simontornyai vár fejlődése a tizenharmadik századtól
Fotó: Wikimedia Commons
A hollókői vár története XIII. század végi elkészültétől a tizennyolcadik század közepén történő elhagyásáig
Fotó: Wikimedia Commons
A Keszthelyi-fennsíkon álló Rezi vár, mely a XIII.-XIV. század fordulóján épült, 1589-ben az Oszmán Birodalom katonái felgyújtották, azóta nem építették újjá.
Fotó: Wikimedia Commons
A Bodrog és Tisza összefolyásánál állt, tizennegyedik században épült, de később több alkalommal bővített tokaji vár, melyet II. Rákóczi Ferenc 1705-ben leromboltatott, ezzel elégtételt véve a császáriakon Sárospatak feldúlásáért. Feltárása most folyik.
Fotó: Várbarát
A tatárjárás után, IV. Béla uralkodása alatt épült budai várat Nagy Lajos, Zsigmond és Mátyás idején az egyik legszebb európai udvarrá fejlesztették, a lenti videó ezt az állapotot mutatja be.
Fotó: Wikimedia Commons
A XV-XVI. században kiépült Szigetvár erődítményrendszere, melynek főkapitánya 1561-től öt évvel későbbi híres kirohanásáig Zrínyi Miklós volt.
Fotó: Wikimedia Commons
Az egri püspök parancsára 1261 körül elkészült, Gárdonyi Gézának köszönhetően mindenki által ismertté tett egri vár 1552-es, a török ostrom előtti állapota
Fotó: Wikimedia Commons
Az évtizedeken át épített, végül Mátyás uralkodása alatt elkészült, XIX. század óta elhagyatott kisvárdai vár a XVI. században
Fotó: Wikimedia Commons
A mára eltűnt, Szolnok területén állt tiszai végvár 1552-es állapota
Fotó: Wikimedia Commons
A késő XIV. század óta álló, ma Várpalota főterének díszeként szolgáló Thury-vár 1569-ben
Fotó: Wikimedia Commons
A Baranya megyei Magyaregregyen található, tatárjárás után épült Márévárat az 1530-as években reneszánsz stílusúvá alakították, Pécs 1543-as elfoglalása után pedig a török tette rá a kezét. A lenti videón még az átalakítás előtti állapotát láthatjuk.
Fotó: Wikimedia Commons
A tizenharmadik századi alapokkal rendelkező, XV-XVI. században Perényiek által kibővített füzéri vár 1676-ban, császáriak által való felrobbantásának évében.