„A kegyetlen Aszad-diktatúra összeomlott. Ez a történelmi változás a térségben lehetőségeket kínál, de nem veszélytelen” – írta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az X-en, Bassár el-Aszad szíriai diktátor rezsimjének vasárnapi bukására reagálva.
Von der Leyen a bejegyzésében kitér arra is:
Európa készen áll arra, hogy támogassa a nemzeti egység megőrzését és egy olyan szíriai állam újjáépítését, amely minden kisebbséget véd.
Az EB elnöke hozzátette, hogy tartják a kapcsolatot az európai és regionális vezetőkkel, és figyelemmel kísérik a fejleményeket.
Az orosz külügyminisztérium vasárnap kora délután közölte, hogy Bassár el-Aszad közel 25 éves uralma után elhagyta Szíriát. Estére kiderült az is, hogy az Aszadot a 2011-es arab tavasz óta dúló véres polgárháború alatt hatalomban tartó oroszok menedékjogot adnak neki, sőt már Moszkvában tartózkodik a családjával.
Ebben a cikkünkben összeszedtük, a Szíriai rezsim bukására hogyan reagáltak vezető politikusok, minisztériumok Franciaország, Németország, az Egyesült Államok, Törökország, Irán és Izrael részéről. Emmanuel Macron francia elnök például azt írta az X-oldalán, hogy „a barbár állam megbukott. Végre.”