A következő élő közvetítés része Egy lépésre van Palesztina attól, hogy egy újabb ország ismerje el a függetlenségét

A szlovén kormány határozatot fogadott el a palesztin állam elismeréséről

SAEED QAQ / MIDDLE EAST IMAGES / AFP
SAEED QAQ / MIDDLE EAST IMAGES / AFP

A szlovén kormány csütörtöki ülésén határozatot fogadott el a palesztin állam elismeréséről, és végső jóváhagyásra a parlament elé terjesztette – közölte Robert Golob szlovén kormányfő a kabinet ülését követően. Csütörtökön a palesztin zászlót is kitűzték a kormány ljubljanai épületére.

„A kormány elismeri Palesztinát független és szuverén államként az 1967-es államhatárokon belül, illetve azokon a határokon belül, amelyekről az érintett felek egy jövőbeli béketárgyaláson megállapodnak” – mondta a miniszterelnök, leszögezve, hogy a döntés nem irányul senki, így Izrael ellen sem, a béke üzenetét kívánják hordozni.  Golob továbbá reményét fejezte ki, hogy más országok is követni fogják a példájukat, megjegyezve, hogy az egész világnak a béke és a kétállami megoldás érdekében kell dolgoznia.

A szlovén kormány május 9-én kezdeményezte Palesztina államként való elismerését, és bejelentette, hogy legkésőbb június 13-ig megküldi a parlamentnek az erre vonatkozó javaslatot. A nemzetgyűlés a jövő héten, rendkívüli ülésen szavaz az indítványról. Hétfőn Golob közölte, hogy a kormány nem vár tovább, többek között azért sem, mert Izrael az elmúlt napokban támadásokat intézett Rafah ellen. „Mivel Szlovéniának az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjaként mindent meg kell tennie a közel-keleti békéért, ez lesz az első lépés az izraeli-palesztin konfliktus hosszú távú megoldásának keresésében” – mondta akkor.

Míg a szlovén baloldali kormánykoalíció pártjai egyöntetűen támogatják a kezdeményezést, addig az ellenzéki pártoknak fenntartásai vannak. Az Új Szlovénia párt (NSi) kijelentette, hogy tartózkodni fog a parlamenti szavazáson, képviselőjük, Jozef Horvat szerint azért, mert a döntés közvetlenül az uniós választások előtt született, és nem teljesültek az elismerés feltételei. „A harcok nem szűntek meg, a túszokat nem engedték szabadon, és Szlovénia nem az EU-tagországok nagy csoportjának részeként fogja elismerni Palesztinát” – hangsúlyozta.

Vélhetően a Szlovén Demokrata Párt (SDS) is a javaslat ellen fog szavazni. Janez Jansa, az SDS elnöke az X-en azt írta: „A kormány azon javaslata, hogy tíz nappal a választások előtt ismerjék el Palesztinát, a halott palesztin gyerekek elítélendő kizsákmányolása politikai célokra”.

A ljubljanai lépésre azt követően került sor, hogy Spanyolország, Írország, Málta és Szlovénia miniszterelnöke március végén nyilatkozatot írt alá, melyben leszögezte, kész elismerni a palesztin államot, ha a lépés pozitív hozzájárulást jelent, és a körülmények is megfelelőek. Spanyolország és Írország azóta ezt már hivatalosan is megtette.

(MTI)

Vissza a közvetítéshez
Olvasói sztorik