Nagyvilág

Elkészült a hivatalos jelentés Jeffrey Epstein öngyilkosságával kapcsolatban

Hanyagság, hivatali kötelesség elmulasztása és szakmai gondatlanság is hozzájárult az egyebek között szexuális bűncselekményekkel őrizetbe vett Jeffrey Epstein amerikai üzletember börtönben elkövetett öngyilkosságához – állapította meg az amerikai igazságügyi minisztérium vizsgálata, amelyet kedden hoztak nyilvánosságra.

Epsteint 2019 júliusában vették őrizetbe New Jerseyben egy repülőtéren szexuális bűncselekmények és kiskorúakat érintő emberkereskedelem vádjával, azonban augusztus 10-én meghalt a vizsgálati fogságban, miután cellájában felakasztotta magát.

A most közzétett dokumentum készítői megállapították, hogy Epsteint – aki korábbi elítélései miatt kiemelt figyelemben részesülő őrizetes volt – annak ellenére hagyták magára a cellájában a végzetes napon, hogy két héttel korábban már megpróbált véget vetni életének.

Az MTI összefoglalójából kiderül, hogy vizsgálatot vezető Michael Horowitz nem talált bizonyítékot szándékosságra, ugyanakkor megállapította, hogy több tényező együttesen vezetett Epstein halálához.

A hanyagság, a hivatali kötelességmulasztás és a munkavégzés során elkövetett teljesen nyilvánvaló hibák olyan környezetet teremtettek, amelyek lehetővé tették, hogy az Egyesült Államok büntetés-végrehajtásának őrizetében lévő egyik legismertebb személynek lehetősége nyílt arra, hogy véget vessen életének,

fogalmaznak a dokumentumban.

A vizsgálati jelentésben a mulasztások közül kiemelték, hogy a börtön nem jelölt ki cellatársat Epstein mellé, miközben állandó cellatársa egy bírósági meghallgatás miatt nem tartózkodott ott. Ezen kívül a jelentés szerint egy túlórában dolgozó őr hamisan állította azt, hogy átvizsgálta a cellát, mert ha ezt megtette volna, akkor meg kellett volna találnia azt az ágynemű-vásznat, amelyet Epstein felhasznált az öngyilkossághoz.

A jelentés készítői a büntetés-végrehajtás 13 alkalmazottjáról megállapították, hogy a szóban forgó ügyben nem teljesítették munkahelyi feladatukat, négy ember  ellen pedig eljárást is javasoltak. Az ügyben hivatalosan két vádemelés történt, a két börtönőr ellen, akik közvetlenül Epstein felügyeletét látták el. Ők végül vádalku révén elkerülték a börtönbüntetést, miután beismerték, hogy meghamisították a nyilvántartást. A vizsgálat szerint a két tiszt túlórában dolgozott, egyikük ötödik napja teljesített túlórát, a másik kötelezően elrendelt túlóra keretében volt szolgálatban aznap.

Az öngyilkosság körülményeiről szóló jelentésben az amerikai szövetségi büntetés-végrehajtásnál számos változtatást javasoltak, és felhívták a figyelmet az egyre krónikusabb munkaerőhiányra. A börtönhatóság közleménye szerint már a vizsgálatban feltárt hiányosságok mindegyikének ügyében intézkedéseket hoztak.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik