Nagyvilág

Kétszeres életfogytiglanit kaptak az Arbery-gyilkosság vádlottjai

Megan Varner / Getty Images / AFP
Megan Varner / Getty Images / AFP

Gyűlöletbűncselekmény vádjával is életfogytiglani börtönre ítélte a szövetségi körzeti bíróság azt az apát és fiát, aki 2020 januárjában egy társukkal közösen üldözni kezdett, majd lelőtt egy kocogó fekete férfit, Ahmaud Arberyt az amerikai Georgia állambeli Brunswick-ban.

Greg és Travis McMichaelt, apát és fiát, valamint társukat, William „Roddie” Bryan-t idén januárban már gyilkosságért életfogytiglani börtönre ítélte az állam bírósága, azzal, hogy feltételesen sem bocsáthatók szabadlábra.

A szövetségi körzeti bíróság az üldözésben résztvevő harmadik férfit a gyilkosságig fajuló cselekményben játszott szerepéért – szintén gyűlöletbűncselekményért – 35 évre ítélte. A szövetségi bíró úgy fogalmazott, hogy Travis McMichael, aki a halált okozó fegyvert tartotta és elsütötte azt, fair tárgyalásban részesült.

Kapcsolódó
Egy fekete férfi elment futni, két fehér agyonlőtte – az ügy, ami felkavarta a karanténba zárt Amerikát
A 25 éves Ahmaud Arberyt egy apa-fiú páros lőtte agyon az út szélén. Két és fél hónapnak kellett eltelnie, hogy a közfelháborodás és egy előkerülő videó miatt letartóztassák őket. A járványhelyzet eleinte hátráltatta, mostanra viszont inkább segíti a felelősségre vonást.

A bírósági eljárás során az idősebb McMichael, Greg az áldozat családjának címezve szavait leírhatatlannak nevezte a veszteséget, ami őket érte, és kijelentette, „nem akarta volna, hogy ez az egész megtörténjen, és azon a napon az ő és a fia szívében sem volt rosszindulat”.

A vádlottak a nyomozás és eljárás során azzal védekeztek, hogy a 25 éves Arberyt látták egy környékbeli telken átvágni, azt hitték róla, hogy betörő, ezért eredtek a nyomába, és üldözték keresztül a környéken. A vizsgálat megállapította, hogy az áldozat fegyvertelen volt és nem követett el bűncselekményt.

A két McMichael egy múlt heti bírósági feljegyzés szerint azt kérte, hogy a büntetést szövetségi börtönben tölthessék le, mert Georgia állam büntetésvégrehajtási intézményeiben nem éreznék magukat biztonságban. Az áldozat családja ugyanakkor ragaszkodott ahhoz, hogy a büntetést az állami börtönben töltsék le az elítéltek, mert úgy vélik, egy szövetségi börtön nem lenne elég kemény a számukra.

(MTI)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik