Nagyvilág koronavírus

Összecsapás a szófiai parlamentnél: a kormányfő járványkezelési terveket kért a tüntetőktől

Vaszil Donev / EPA / MTI
Vaszil Donev / EPA / MTI

A koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások ellen tiltakozók csaptak össze rendőrökkel szerdán Szófiában a bolgár parlament épülete előtt. A tüntetők átszakították a rendőrségi kordont és sikerült a bolgár törvényhozás bejáratához jutniuk, de az épületbe már nem hatoltak be.

Kiril Petkov bolgár miniszterelnök az események hatására felszólította a tiltakozó akció résztvevőit, hogy képviselőik kormányzati tisztségviselőkkel közösen hozzanak létre egy munkacsoportot és dolgozzanak ki „új tervet a járvány újabb hullámának kezelésére”.

A tüntetések nyomán kézzelfogható intézkedésekre van szükség

– mondta az MTI szerint a kormányfő a bTV kereskedelmi televíziónak.

A miniszterelnök, a kormány többi tagja és Rumen Radev államfő is egyébként kedd óta önkéntes karanténban vannak, mivel kapcsolatba kerültek a bolgár nemzetbiztonsági tanács több órás ülésén Nikola Mincsev házelnökkel, akinek pozitív lett a koronavírus-tesztje. A tanácskozáson részt vett Kosztadin Kosztadinov, a jobboldali Újjászületés párt elnöke is, aki csak heves tiltakozások mellett volt hajlandó karanténba vonulni.

Az Újjászületés párt híveinek százai vonultak ki Szófia utcáira szerdán, hogy a járványügyi intézkedések, mindenekelőtt az oltási igazolványok és a védőoltások ellen tüntessenek. Többen buszokkal érkeztek az ország más pontjairól. A résztvevők azzal érveltek, hogy a korlátozások csorbítják szabadságjogaikat és tiltakozásuk jeléül nem viseltek maszkot sem a megmozduláson, ami miatt a parlamenti képviselőknek el kellett hagyniuk a törvényhozás épületét.

Mindeközben a fertőzöttek napi száma 7062 esettel újabb csúcsértéket ért el szerdán a 6,5 millió lakosú országban. A százezer főre jutó fertőzöttek száma 529-re nőtt egy hét alatt. Ez a mutató két hete még 296 volt. Bulgária az Európai Unió tagállamai között az átoltottságban az utolsó helyen áll.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik