Több mint 100 millió kanadai dollár kártérítést ítélt meg egy kanadai bíróság a Teherán felett „tévedésből” lelőtt ukrán utasszállító repülőgéppel utazó hat halálos áldozat családjának – jelentette helyi idő szerint hétfőn a kanadai média. Olyan áldozatokról van szó, akik kanadai állampolgársággal vagy lakhellyel is rendelkeztek,
Az ukrán légitársaság PS752 Teherán-Kijev járata 2020. január 8-án zuhant le 176 emberrel a fedélzetén, többségében irániakkal és kanadaiakkal.
Három nappal az esetet követően az iráni fegyveres erők elismerték, hogy tévedésből ők lőtték le a Boeing típusú repülőgépet. Irán azzal mentegetőzött, hogy hadereje riadókészültségben volt egy esetleges amerikai támadás miatt, nem sokkal korábban ugyanis Teherán rakétákkal támadott olyan iraki támaszpontokat, amelyeken amerikai katonákat szállásoltak el.
Ontario tartomány legfelsőbb bíróságán Edward Belobaba bíró 107 millió kanadai dollárt (27,2 milliárd forint) ítélt meg a felpereseknek – jelentette több médium, köztük a CBC közszolgálati műsorszolgáltató, a hozzátartozók ügyvédjének, Mark Arnoldnak a nyilatkozata alapján.
Tavaly májusban ugyanez a bíró megállapította, hogy Irán terrorista cselekményt követett el, amikor 2020. január 8-án lelőtte a Teheránból felszálló ukrán utasszállítót, és ezzel megnyitotta az utat az áldozatok családjainak kártérítési kérelme előtt.
A felperesek egymilliárd eurónyi kártérítést követeltek.
Az iráni polgári légi közlekedési szervezet (CAO) tavaly márciusban kiadott zárójelentésében részben felmentette a fegyveres erőket a felelősség alól. A hatóság radarhibát és a légvédelmen belüli emberi tévedést nevezte meg a katasztrófa okaként, és vádat emelt tíz ember ellen.
Ukrajna elítélte és a `valódi okok elrejtésére irányuló cinikus kísérletnek” nevezte, Ottawa pedig „hiányos és egyértelmű bizonyítékokat” nélkülöző dokumentumnak minősítette a jelentést.
Kanada vezetésével országok egy csoportja júniusban közölte, pert indított Irán ellen, hogy az áldozatok családtagjai kártérítést kapjanak.
Korábban, 2020 decemberében Irán bejelentette, hogy 150 ezer dollárt vagy ennek megfelelő összeget fizet minden egyes áldozat hozzátartozójának. A teheráni nyilatkozatot Kijev és a kanadai diplomácia korábbi vezetője, François-Philippe Champagne élesen bírálta. Kijelentette: a kártérítés kérdését nem Irán egyoldalú nyilatkozataival, hanem az államok közötti tárgyalásokon fogják rendezni.
Kanadában általában nem perelhetők polgári peres ügyekben más államok. Egy 2012-es törvény azonban kivételt tesz a „terrorizmust” támogató országok esetében. Ottawa ugyanebben az évben megszakította diplomáciai kapcsolatait Teheránnal.