Amikor 2018 novemberében meghalt George H. W. Bush, nem egyszerűen egy volt amerikai elnök távozott az élők sorából, de egy rekordtartó is, addig ugyanis ő volt a legidősebb elnök az ország történetében.
2019. március 22-én azonban 94 évesen és 172 naposan Jimmy Carter elvette tőle ezt a címet. Az Egyesült Államok 39. elnökének fehér házi tevékenysége eltörpül Bush-é mellett, és bár az Independent korábban úgy jellemezte, hogy
azt nem lehet elvitatni tőle, hogy a békefenntartói és humanitárius tevékenységének hála az egyik legsikeresebb exelnök az amerikai történelemben.
Ifjabb James Earl Carter 1924. október 1-jén született a Georgia állambeli Plainsben. A szülei földimogyoró-termesztéssel foglalkoztak és a déli államokban általános szegregáció ellenére mélyen elítélték a rasszizmust. Ezt a hozzáállást örökölte legidősebb gyerekük, Jimmy is.
Carter hét évet szolgált a haditengerészetnél, majd leszerelése után beszállt a családi vállalkozásba. Politikai karrierje 1963-ban kezdődött, amikor beválasztották az állami szenátusba.
1971-ben Georgia kormányzója lett, 1974-ben pedig bejelentette, hogy megpályázza a Demokrata Párt színeiben indul az elnökjelöltségért. A kampány során több mint 30 államban járt és kampányfogásként földimogyorót is osztogatott.
A Watergate-botrány megtépázta a Republikánus Párt népszerűségét, ez pedig Carter malmára hajtotta a vizet, aki 1976-ban legyőzte Gerald Fordot az elnökválasztáson.
Az új elnök egyik első intézkedéseképpen teljes amnesztiát adott azoknak, akik a vietnami háború idején a behívó ellenére sem álltak be a hadseregbe.
Carter 1946-ban vette el feleségül Rosalynn Smith-t, akitől három fia és egy lánya született. A fenti képen a lányával látható.
Folyamatos párbeszédre törekedett a kommunista blokk országaival, 1978-ban pedig visszaadta Magyarországnak a Szent Koronát, amelyért 1996-ban megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét a csillaggal.
Bár elnöksége nem volt annyira jelentős, mint több kollégájáé, az ő nevéhez kapcsolódik egy fontos egyezmény, a SALT-2 aláírása, amely korlátozta az USA és a Szovjetunió által birtokolható támadófegyverek mennyiségét.
1981-ben újra indult az elnökségért, rosszul sikerült kampánya azonban csúfos vereséget hozott és Cartert a republikánus Ronald Reagan követte a Fehér Házban.
Az elnöki munkája után nem vonult vissza, hanem energiáját más célokra fordította: rendszeresen részt vett a nemzetközi kapcsolatok elősegítésére irányuló találkozókon, illetve aktív segítője lett a rászorulóknak házakat építő Habitat for Humanity segélyszervezetnek.
Jimmy Carter továbbra is aktív, még tavaly is, 94 évesen segített a Habitat for Humanity-nek házat építeni, 2002-ben megkapta a béke Nobel-díjat, előadásokat tart, 2018-ban pedig a többi még élő elnökkel együtt részt vett idősebb George Bush búcsúztatásán. Jimmy Carter egy rekordot már korábban megdöntött: ő az a volt elnök, aki hivatali ideje után a legtovább élt (eddig több mint 38 év).