Nagyvilág

Erdogan a török néptől kért segítséget

Azt várja az emberektől, hogy váltsák devizamegtakarításaikat lírára, pedig épp az ő kijelentései öntik az olajat a tűzre.

Dollár és euró megtakarításaik lírára váltására kérte fel az ország lakosait Törökország elnöke, hogy ezzel is segítsenek elhárítani az ország ellen intézett „pénzügyi támadást”.

„Honfitársaim, ha van otthon a párnacihában dollár vagy euró megtakarításotok, kérlek menjetek és váltsátok be lírára. Együtt fogjuk ezt az összeesküvést megállítani” – mondta Recep Tayyip Erdogan egy választási gyűlésen a kelet-törökországi Erzurum városában.

A jövő hónapban előrehozott elnök- és parlamenti választást tartanak Törökországban. A török líra ellen különösen erős eladási hullám indult el a múlt héten. Erdogan elnök ugyanis egy beszédében jelezte, hogy a választások után az államfő erősebb ellenőrzést fog a monetáris politika felett gyakorolni.

Ezzel a kijelentésével viszont csak tovább súlyosbította azokat a piaci aggodalmakat, hogy a jegybank monetáris tanácsa esetleg már nem is lesz képes a kétszámjegyű inflációval megbirkózni. Erősíteni lehetne ugyan a líra árfolyamát egy kamatemeléssel és mérsékelni lehetne az inflációt is, a jegybank azonban köztudottan vonakodik a kamatok megemelésétől, mivel az elnök gazdaságösztönző céllal a hitelkamatok alacsonyan tartását szorgalmazza.

Mindazonáltal a jegybank agresszív mértékű, 300 bázispontos kamatemelést hajtott végre a héten szerdán tartott rendkívüli ülésén. Az intézkedést követően a líra árfolyama két százalékkal emelkedett a dollárral szemben.

A jegybank azonban az úgynevezett késői likviditási ablak (Late Liquidity Window) kamatát emelte meg 13,5 százalékról 16,5 százalékra, ugyanakkor az egynapos jegybanki hitel kamatát 9,25 százalékon, az egynapos jegybanki betét kamatát 7,25 százalékon, az egyhetes repokamatlábat pedig 8,00 százalékon hagyta.

A líra elleni eladási hullámot Berat Albayrak energiaipari miniszter, Recep Tayyip Erdogan elnök veje már szerdán egy „Törökország elleni összehangolt pénzpiaci támadásnak” minősítette a helyi médiában.

A líra árfolyamának a gyengülése és a magas, tíz százalék feletti infláció Erdogan elnök szerint sem vezethető vissza makrogazdasági okokra, hanem sokkal inkább bel- és külföldi pénzügyi körök összehangolt akciójára választási esélyeinek rontása céljából.

A hétvégi választási gyűlésen tartott beszédében az elnök figyelmeztetést is intézett a török pénzügyi szektorhoz, hogy „nagy árat fognak fizetni azért, ha részt vettek ebben a manipulációban”.

A dollárt jelenleg 4,7056 lírán jegyzik. A líra egy hét alatt öt százalékkal, egy hónap alatt 16 százalékkal, három hónap alatt 23 százalékkal, az év eleje óta pedig 24 százalékkal gyengült a dollárral szemben.

Az euró jegyzése 5,4819 lírán áll. Egy hét alatt 3,7 százalékkal gyengült a líra az euróval szemben, havi vesztesége 11 százalék, három havi vesztesége 17 százalék, év eleji árfolyamánál pedig húsz százalékkal áll gyengébben.

Egy török líra 57,82 forint jelenleg. Forintban a líra egy hét alatt három és fél százalékkal, egy hónap alatt tíz százalékkal, három hónap alatt 14 százalékkal gyengült és tizenöt százalékkal áll év eleji árfolyama alatt. (MTI, fotó: Europress / Kayhan Ozer / Anadolu Agency)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik