Nagyvilág

Ferenc pápa: A menekültek érkezése az európai egyházak számára is lehetőség

Aggodalmát fejezte ki az Európában tapasztalható intolerancia, diszkrimináció és idegengyűlölet miatt Ferenc pápa pénteken, hangsúlyozva, hogy a menekültekkel és menedékkérőkkel szembeni “mély zavar” a katolikus közösségekben és az európai egyházakban is érezhető.

Ferenc pápa az európai püspöki konferenciák migrációs felelőseit fogadta a Vatikánban.

Hozzájuk intézett beszédében kijelentette, Európa számos részén

  • az intolerancia,
  • a diszkrimináció és
  • az idegengyűlölet

jelei tapasztalhatók, amelyeket “a különböző, az idegen” iránti bizalmatlanság és félelem” okoz.

A katolikus egyházfő hozzátette, ennél is jobban aggasztja az a “szomorú megállapítás, hogy Európában katolikus közösségeink sem mentesek ettől a védekező és elutasító reakciótól, amelyet a kulturális és vallási identitás megőrzése erkölcsi kötelességével indokolnak”.

Ferenc pápa megjegyezte, hogy az egyház a misszionáriusok “migrációjának” köszönhetően terjedt el az összes kontinensen, attól a meggyőződéstől vezérelve, hogy a kereszténység egyetemes üzenete mindenkihez szól, akármilyen kultúrához tartozzon. A pápa “bizalommal” teli nyitást szorgalmazott “a korlátok és a falak” lebontására.

Hangsúlyozta, hogy a ma zajló tömeges és összetett migráció a korábbi migrációs politikák válságához vezetett, és hatástalanná tette a nemzetközi konvenciók biztosította védelmet is. Az egyház azonban hű akar maradni missziójához a legszegényebbek és magukra hagyottak szolgálatával, és közéjük tartoznak a menekültek és a menedékkérők is – mondta Ferenc pápa.

Úgy vélte, a menekültek érkezése az európai egyházak számára lehetőséget kínál, egy új “misszionárius front” megnyitását, hogy a gyakorlatban is tanúsítsák a hitet, a keresztényi szeretetet, a könyörületességet és a többi vallás iránti tiszteletet az ökumenikus párbeszéd jegyében.

Hozzátette: az európai egyházak részéről mégis “mély zavart” érez a menekültek és menedékkérők tömeges érkezésével szemben. Ferenc pápa szerint ezt a magatartást részben a jelenlegi helyzet igazolja: a társadalmakon mély sebeket ejtett a gazdasági válság, a migráció mértéke és etnikai összetettsége is súlyosbítja a helyzetet, csakúgy, mint a befogadásra felkészületlen és gyakran alkalmatlan nemzeti és európai politika.

Ferenc pápa a törvényes és biztonságos migrációs útvonalak bővítését szorgalmazta, az érkezők méltóságteljes elhelyezését, az alapvető szolgáltatásokban való részesítésüket. Ugyanígy kiemelte azt is, hogy a menekülteket és menedékkérőket indulás előtt tájékoztatni kell, hogy tisztában legyenek többek között az alapvető jogaikkal. Tenni kell a helyi lakosság és a menekültek fejlődéséért is, egymás kölcsönös gazdagításával.

Ferenc pápa bejelentette, hogy az átfogó emberi fejlődés szolgálatára felállított vatikáni hivatal 20 akciópontot dolgozott ki, amelyeket a püspöki karok “jó gyakorlatként” használhatnak fel pásztori szolgálatukban, hogy kézzelfogható választ tudjanak adni a menekültek és menedékkérők igényeire.

A püspöki karok migrációs vezetői szombaton felkeresik a jezsuita rend működtette Astalli római menedékkérő-központot, ahova Ferenc pápa már többször ellátogatott.

(MTI)

Kiemelt kép: catholicnews.org.uk

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik