A német kormány nagy aggodalommal tekint a külföldről támogatott civil szervezetekről szóló magyar törvényre – jelentette ki a német külügyminisztérium szóvivője Berlinben.
Martin Schäfer elmondta: a jogszabállyal, melyet az érintettekkel folytatott konzultáció nélkül fogadtak el, Magyarország olyan államok közé kerül, mint Oroszország, Kína vagy Izrael. Leszögezte: a német kormány számára fontos érték a véleményszabadság, a civil társadalmi szervezetek védelme és munkájuk szabadsága. Ezzel szemben a magyar törvény erősen azt a benyomást kelti, mintha a külföldi részfinanszírozással működő civil szervezetek munkájának megnehezítését célozná – tette hozzá a szóvivő.
Mint mondta: a német kormány üdvözli a Velencei Bizottság június 2-i előzetes állásfoglalását, és sajnálatosnak tartja, hogy az állásfoglalás lényeges és döntő megállapításait a magyar fél nem ültette át a jogszabályba. Mint mondta: kritikus párbeszédet folytatnak a magyar kormánnyal, és nyomon követik, hogy a törvény milyen következményekkel jár a civil szervezetek munkájára.
A szabadság, a demokrácia és az emberi jogok nem képezhetik vita tárgyát Európában, ezek az értékek jelentik az Európai Unió alapját, és elkötelezte magát mellettük az összes tagállam
– hangsúlyozta Schäfer. (MTI)