Nagyvilág

Német lap: Orbán a közösség kárára flörtöl Putyinnal

Az előző napi brüsszeli események foglalkoztatták a nemzetközi sajtót Magyarországgal kapcsolatban csütörtökön.

Financial Times

A londoni gazdasági napilap Meg kell mutatni Magyarország illiberális vezetőjének, hol húzódnak a határok címmel megjelent írása szerint Orbán Viktor miniszterelnök egyre inkább illiberális demokráciája az EU értékeinek meggyalázása.

A brit lap szerint úgy tűnik, hogy az Orbán-kormány a nyitottság és a tolerancia uniós értékeinek semmibevétele mellett most már közvetlenebb módon megpróbálja az Európai Unió támogatottságát is aláásni. E támogatottság mindazonáltal továbbra is erőteljes a lakosságon belül, jó okkal, hiszen Magyarországnak hatalmas mértékben előnyére vált a tagság a nyugati intézményekben.

Az uniós tagság azonban kötelezettségekkel is jár, és ezek közé tartozik a legmagasabb szintű demokratikus normák betartása, Orbán viszont éppen ezeket a normákat kezdi ki módszeresen a média és a tanszabadság, valamint a fékek és ellensúlyok rendszerének gyengítését célzó lépéseivel.

A Financial Times szerkesztőségi cikke szerint az EU-nak az eddigieknél hatékonyabban kell használnia a rendelkezésére álló korlátozott eszközöket a tagsággal járó szabályok betartatására, és sokkal alaposabban ki kell vizsgálnia azokat vádakat, hogy Magyarországon korrupció övezi az EU-támogatások felhasználását.

A brit lap szerint Angela Merkel német kancellár is erőteljes módon jelezhetné készségét az uniós értékek megvédésére azzal, ha kezdeményezné a Fidesz kizárását az Európai Néppártból.

Fotó: Europress

Frankfurter Allgemeine Zeitung

A konzervatív német lap a címoldalán Orbán a határvonalon címmel közölte Reinhard Veser írását, aki kiemelte, hogy Orbán Viktor magyar kormányfőnek szüksége van az EU-ra, országának biztonsága és gazdasági fejlődése a közösségtől függ. Ezért rendre pragmatikusan viselkedik, amikor fontos ügyekben dönt az Európai Tanács.

Jól látható volt ez március elején, amikor varsói nemzeti-autoriter elvtársait cserben hagyva támogatta Donald Tusk megerősítését a testület elnöki tisztségében.

Szüksége van az EU-ra bel- és külpolitikai játszmáihoz is, amelyek hatalma erősítését és biztosítását szolgálják – tette hozzá a FAZ szerzője.

Orbán a külpolitikában a Brüsszelből kölcsönzött súllyal tevékenykedik, és a közösség kárára flörtöl olyan politikusokkal, mint Vlagyimir Putyin orosz elnök, akinek Magyarország az EU- és a NATO-tagság nélkül feleannyira sem lenne érdekes, mint most.

A belpolitikában Orbán az EU-t ellenségképnek használja, ami eddig jól működött, mert taktikailag okosan tevékenykedett, de vigyáznia kell, hogy ne feszítse túl a húrt. Minél inkább autoriter módon kormányoz, annál nehezebb Brüsszelnek megelégednie a budapesti magyarázkodással, és minél gyengébb az EU, annál nagyobb a veszélye annak, hogy Orbán lerombolja mindazt, amire felépítette tevékenységét – emelte ki.

Hozzátette: minél többet táncol Orbán a kiszámított szabályszegéseivel a határvonalon, annál nagyobb problémává válik az EU számára, ezért a legfőbb ideje nagyon világossá tenni számára, hogy ez így nem mehet tovább.

Süddeutsche Zeitung

A német liberális lap Késő, de nem túl késő címmel közölte Cathrin Kahlweit írását, amely szerint nem tudni, Orbán titokban mérgelődik-e azért, mert ezúttal alábecsülte ellenfeleit.

Azonban a felsőoktatási törvény módosítását, a nemzeti konzultációt és a civiltörvényt megkérdőjelező Európai Bizottság fellépése azt mutatja, hogy elveszítette valóságérzékét.

A magyar embereknek az EU ellen fordítását célzó manipulatív üzenetei túl nyersek, az összeesküvés-elméletei nevetségesek

– fejtette ki a Süddeutsche Zeitung szerzője.

Hozzátette, hogy Brüsszel nagyon későn reagált, de nem túl későn.

Magyarországon még az Orbán-rajongók körében is egyre többen úgy vélik, hogy a miniszterelnök ezúttal túl messzire ment, és jó hír, hogy erősödik az igazságtalan, Fidesz-barát választási törvény elleni harag is, így születőben van egy mozgalom, amely meg akarja változtatni ezt a törvényt.

Der Standard

Az osztrák lapban Orbán gonosz kis játéka címmel jelent meg kommentár. Gregor Mayer, a liberális lap budapesti tudósítója szerint az Európai Bizottság legújabb kötelezettségszegési eljárása csak további mozaikdarabja annak a folyamatnak, amelynek során az ország a kommunizmus bukása után Európa-ellenes problémás gyerekké vált.

Mayer úgy látja, hogy ez így megy, mióta 2010-ben Orbán Viktor miniszterelnök lett.

Alig szerezte meg a Fidesz az alkotmányos többséget, elkezdte a másképp gondolkodók és az alapjogok elleni autoriter kísérletét

– írja a szerző.

Mayer szerint Orbán mindig meghátrált, mikor az ellene irányuló jogos felháborodási hullámok lecsendesedtek.

A szerző úgy látja, hogy a felsőoktatási reform és az EU-ellenes közvélemény-kutatás esetében is hasonló történhet majd.

Fotó: Europress

Politico

A brüsszeli hírportál azt írta, hogy Orbán Viktornak belpolitikai szempontból még a kezére is játszhat, hogy az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított a felsőoktatási törvény vitatott módosítása miatt, amely a bírálók szerint bezárással fenyegeti a budapesti Közép-európai Egyetemet (CEU).

A cikk szerzője hangsúlyozta, komoly problémát jelent, hogy átlagosan 22 hónapig tart a kötelezettségszegési eljárások lezárása Magyarország esetében, márpedig a CEU elnök-rektora szerint az intézmény működése már szűk nyolc hónap múlva, jövő januártól veszélybe kerül, ha a jogszabály a jelenlegi formájában hatályos marad.

Mint írták, a Fideszt is a soraiban tudó Európai Néppárt eddig mindig összezárt, amikor a magyar kormány semmibe vette az európai szabályokat, a CEU-t célba vevő törvénnyel azonban változni kezdett a helyzet.

A Politico emellett felidézte, hogy Magyarország ellen “mindössze” 23 kötelezettségszegési eljárás van folyamatban, míg ez a szám Németország esetében 55.

The Wall Street Journal

Az amerikai lap a történtek kapcsán kiemelte, hogy a magyar kormánnyal szembeni bizottsági fellépésre mindössze néhány nappal azt követően került sor, hogy Jean-Claude Juncker, a brüsszeli testület vezetője szokatlan módon még a francia elnökválasztás második fordulója előtt támogatásáról biztosította Emmanuel Macront, a centrista jelöltet.

Nem véletlen ezeknek az időzítése

– közölte egy névtelenséget kérő uniós tisztségviselő a lappal. Egy kollégája pedig arról számolt be, hogy rendkívül nagy a tét, minthogy a populista erők EU elleni térnyerése hamis állításokon alapul, ezért már nem védekező, hanem támadó stratégiáról van szó.

Fotó: Europress

Le Soir

A belga napilap a magyar kormány Brüsszelt és Soros Györgyöt támadó politikájával foglalkozó írásában Ian Buruma történészt idézte, aki szerint a Nyugat legnagyobb ellenségei azok, akik a nyugati civilizáció megmentőiként tüntetik fel magukat: Orbán, Kaczynski, Le Pen, Geert Wilders és Donald Trump.

Mint írták, érthető Orbán harca Soros ellen, a magyar származású amerikai üzletember ugyanis jelenleg az egyik legnagyobb támogatója azoknak, akik a korábban demokratikusan megválasztott, azóta azonban a polgári szabadságjogok lebontásán dolgozó vezetők ellen küzdenek Magyarországon és Lengyelországban.

Libre Belgique

A szintén belga napilap cikke szerint Orbán Viktor hidegzuhanyt kapott a szerdai, európai parlamenti vita során.

Maria Udrescu, a cikk szerzője szerint a büszke és határozott magyar kormányfő nem tulajdonított jelentőséget az uniós kritikáknak, annak ellenére, hogy az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárás indításával tette nyilvánvalóvá, hogy a magyar intézkedések uniós jogba ütköznek.

Udrescu úgy vélekedett, a vita során a magyarok hiába védték azon álláspontjukat, hogy politikájuk nem Európa-ellenes, mondanivalójuk nacionalista felhangja miatt csak a hasonló nézeteket valló képviselőket hódította meg.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik