Oroszország, Törökország és Irán nem hivatalos befolyási övezetekre osztaná fel Szíriát – a Reuters értesülései szerint erről állapodott meg előzetesen a három ország, amikor védelmi minisztereik december 20-án a szíriai helyzetről tárgyaltak.
– legalábbis a tervek szerint. Mindezt még el kellene fogadtatni Aszaddal, a felkelő szervezetekkel, az öböl menti országokkal és az Egyesült Államokkal is.
Alekszej Kortunov, az orosz külügyminisztériumhoz közel álló egyik agytröszt igazgatója azt mondta: már több olyan személy neve felmerült, aki Aszad után az elnöki székbe kerülhetne. A Reuters szerint ugyanakkor nyilvánvaló, hogy Vlagyimir Putyin fontos szerepet akar játszani a szíriai konfliktus megoldásában, ezzel ugyanis Oroszország nagyhatalmi státuszáról szóló nyilatkozatait támaszthatná alá.
Orosz források szerint az első lépés általános tűzszünet kivívása lenne Szíriában, ezután láthatnának hozzá a politikai rendezést célzó megbeszélésekhez. Idővel az Egyesült Államokat, az Öböl menti arab országokat, majd az Európai Uniót is bevonnák a kibővített béketárgyalásokba, az EU-t például azért, hogy legyen kinek finanszíroznia az újjáépítést – állapítja meg a Reuters elemzése.
Míg Oroszország és Irán Aszadot segíti, Törökország felkelő szervezeteket támogat. Ugyanakkor egyes források szerint Putyin már több, zárt ajtók mögötti megbeszélést folytatott a török elnökkel, hogy egyengesse az utat a megegyezés felé.
Ez nem azt jelenti, hogy megbékéltek Aszad elnökségével, de arra számítanak, hogy az Iszlám Állam legyőzése után Oroszország támogatni fogja a Kurdisztáni Munkáspárt elleni harcot Szíriában. (MTI)